Agrega kil içeriğinin betonun mekanik özelikleri ve donatı-beton aderansına etkisi
Effect of aggregate clay content on concrete mechanical properties and its bond with reinforcement
  1. Tez No: 479651
  2. Yazar: GÖKSUN ATMACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMBİZ RAMYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez çalışmasında kil içeren agregaların kendiliğinden yerleşen ve geleneksel betonun mekanik özeliklerine etkisi ve donatı-beton aderansını nasıl etkilediği incelenmiştir. Bu amaçla; basınç dayanımı, yarmada çekme dayanımı, çekip çıkarma ve dört noktalı eğilme ve Belçika mafsallı kiriş deneyleri yapılmıştır. Karışımlarda tek tip CEM I 42.5R çimento ve 0.40 ile 0.42 olmak üzere iki farklı su-çimento oranı kullanılmıştır. İnce agregadaki kil içeriği metilen mavisi(MM) deneyiyle belirlenmiş ve üç farklı metilen mavisi değerine sahip ince agrega deneylerde kullanılmıştır. Kendiliğinden yerleşen betonda viskoziteyi ayarlamak amacıyla geleneksel betonda kullanılan katkıdan farklı tipte kimyasal katkı kullanılması tercih edilmiştir. Basınç deneyi 1, 7 ve 28 günlük, yarmada çekme, çekip çıkarma ve eğilmede çekme ve Belçika mafsallı kiriş deneyi 28 günlük numuneler üzerinde yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda hem geleneksel betonda hem kendiliğinden yerleşen betonda kil oranı yüksek agrega kullanımıyla hem basınç hem yarmada çekme dayanımları düşmüştür. Ancak, killi agrega kullanımıyla kendiliğinden yerleşen betonun viskozitesinde, T50 süresinde ve Vhunisi sonuçlarında iyileşme görülmüştür, ayrıca, kil oranı yüksek agrega kullanımıyla, gözle tespit edilen segregasyonun önüne geçme anlamında daha stabil bir beton elde edilmiştir. Donatı-beton aderansı açısından bakıldığında kendiliğinden yerleşen betonun çekip çıkarma ve eğilme dayanım sonuçları geleneksel betona göre daha yüksek elde edilmiştir. Hem geleneksel betonda hem kendiliğinden yerleşen betonda kullanılan agreganın metilen mavisi değerinin artmasıyla çekip çıkarma ve eğilme dayanımı değerlerinde düşüş tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of clay content of aggregate on mechanical properties and reinforcement-concrete bond strength of conventional and self compacting (SCC) concrete was studied. In this regard, compressive strength, tensile splitting strength, pull-out, four-point bending and beam bending tests were performed. A CEM I 42.5 R type cement and two different w/c ratios, namely 0.40 and 0.42 were used in the study. Clay content of aggregate was determined by means of methylene blue test and three different aggragates with different methylene blue values were used in the experiment. In order to adjust viscosity, different types of water-reducing admixtures were used in conventional and SCC mixtures. The compressive strength tests were carried out on 1,7 and 28-day age specimens. The flexural strength, splitting tensile strength, pull-out and Belgium hinged beam bending tests were applied to 28-day age specimens. According to the results, both the compressive strength and flexural strength values of traditional and self-compacting concrete decreased with increasing the clay content of the aggregate. However, the viscosity, T50 value and Vfunnel values of SCC mixtures were improved by increasing clay content of the aggregate. Besides, visual inspection reveated that increasing the aggregate clay content increased the stability of the concrete mixtures in terms of segregation resistance. From rebar-concrete bond point of view, SCC mixtures showed superior results than those of conventional concrete. However, the pull-out and flexural strength of both concrete types reduced with increasing the methylene blue value of the aggregate.