Effects of 5E learning cycle model on understanding of state of matter and solubility concepts
5E öğrenme modelinin maddenin yoğun fazları ve çözünürlük konusunu anlamaya etkisi
- Tez No: 238267
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GEBAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Öğretmenliği Eğ. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu çalışmanın başlıca amacı, 5E öğrenme modeline dayalı öğretim yönteminin 10. sınıf öğrencilerinin maddenin yoğun fazları ve çözünürlük konularındaki kavramları anlamalarına, kimyaya karşı tutumlarına, kimya dersindeki motivasyonlarına, ve öğrenme stratejilerine etkisini geleneksel kimya öğretim yöntemi ile karşılaştırarak incelemektir.Bu çalışma, Atatürk Anadolu Lisesinde, aynı öğretmenin kimya derslerinde bulunan 119 onuncu sınıf öğrencilerinin katılımı ile gerçekleşmiştir. Bu çalışma, 2007-2008 bahar döneminde yapılmıştır.Bu çalışmada, deney grubu ve kontrol grubu olarak rastgele seçilen iki grup bulunmaktadır. Kontrol grubundaki öğrencilere geleneksel kimya öğretim yöntemi uygulanırken, deney grubundaki öğrencilere 5E öğrenme modeline dayalı öğretim yöntemi uygulanmıştır. Deney grubunda öğrenciler 5E öğrenme modelinin içerdiği sıralamayı gösteriler, video animasyonları, laboratuvar aktiviteleri ve tartışma yoluyla uygulamışlardır. Kontrol grubunda dersler öğretmen açıklamaları ve ders kitaplarına dayalı olarak işlenmiştir.Maddenin yoğun fazları ve çözünürlük testi, kimya tutum ölçeği, öğrenmede güdüsel stratejiler anketi öğrencilere ön-test ve son-test olarak dağıtılarak öğrencilerin maddenin yoğun fazları ve çözünürlük konularını anlamaları, kimyaya karşı olan tutumları, kimya derslerindeki motivasyonları ve öğrenme stratejileri değerlendirilmiştir. Öğrencilerin bilimsel işlem becerilerini belirlemek üzere bilimsel işlem beceri testi çalışmanın başında öğrencilere uygulanmıştır.Bu çalışmanın hipotezleri çok değişkenli varyans analizi (MANOVA) kullanılarak test edilmiştir. Analiz sonuçlarından, 5E öğrenme modeli kullanılan öğrencilerin, maddenin yoğun fazları ve çözünürlük kavramlarını, geleneksel kimya anlatımı kullanılan gruba göre daha iyi anladıkları tespit edilmiştir. Buna ek olarak, sonuçlar, 5E öğrenme modeline dayalı öğretimin öğrencilerin kimyaya karşı tutumlarına, içsel ve dışsal mtivasyon bileşenlerine, işleme ve organizasyon becerilerine etkisi olduğunu göstermiştir. Öğrencilerin bilimsel işlem becerileri, öğrencilerin maddenin yoğun fazları ve çözünürlük kavramlarını anlamasında belirleyici bir unsur olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study was to compare the effectiveness of 5E learning cycle model based instruction and traditionally designed chemistry instruction on 10th grade students? understanding of state of matter and solubility concepts and attitudes towards chemistry as a school subject; and students? perceived motivation and perceived use of learning strategies.In this study, 119 tenth grade students from chemistry courses instructed by same teacher from Atatürk Anatolian High School took part. The study was conducted during 2007-2008 spring semester.This study included two groups which were randomly assigned as experimental and control groups. Control group students were taught by traditionally designed chemistry instruction, while the experimental group students were instructed by 5E learning cycle model based instruction. In the experimental group, students were taught with respect to the sequence of 5E learning cycle model which are engagement, exploration, explanation, elaboration, and evaluation through the use of activities such as demonstrations, video animations, laboratory ectivities, and discussions. In the control group, traditionally designed chemistry instruction was implemented through teacher explanations and use of textbook.State of Matter and Solubility Concepts Test (SMSCT), Attitude Scale toward Chemistry (ASTC), and Motivated Strategies for Learning Questionnaire (MSLQ) were administered to both groups as a pre-test and post-test to assess the students understanding of state of matter and solubility concepts, students? attitudes toward chemistry, students? perceived motivations and students perceived use of learning strategies, respectively. Science Process Skills Test was given at the beginning of the study to determine students? science process skills.The hypotheses were tested by using multivariate analysis of variance (MANOVAs). The results showed that instruction based on 5E learning cycle model caused significantly better acquisition of the scientific conceptions related to state of matter and solubility concepts than traditionally designed chemistry instruction. In addition, instruction based on 5E learning cycle model improved students? attitudes as a school subject, intrinsic goal orientation, extrinsic goal orientation, task value, elaboration strategy use, organization strategy use. A Science process skill was determined as a strong predictor in understanding the concepts related state of matter and solubility.