An analysis of college student's perceived usage and importance of high speed internet: The case of METU students
Üniversite öğrencilerinin algıladığı yüksek hızlı internet kullanımı ve önemi analizi: ODTÜ öğrencileri durumu
- Tez No: 238273
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma, İnternet'in algılanan kullanımında ve öneminde, öğrencilerin karakteristik özellikleri arasındaki farklılıkları bulmayı amaçlamaktadır. Populasyon olarak sabit İnternet bağlantısı bulunan ODTÜ Lisans öğrencileri belirlenerek İnternet'in algılanan kullanımı ve önemi hakkında çevrimiçi anketi cevaplamaları istenmiştir. 653 nitelikli cevaba, cinsiyet, ikamet ve fakülte bağımsız değişkenlerinin bağımlı değişkenler içindeki ortalamalarını karşılaştırmak amacıyla Faktöryel ANOVA ve bağımsız örneklemli t-test uygulanmıştır.Sonuçlar incelendiğinde, kızların ve erkeklerin İnternet'te eşit miktarda zaman harcamalarına rağmen, algılanan kullanımlarının ve önemlerinin farklı olduğu görülmüştür. Kızların İnternet'in akademik çalışmalar ve mesajlaşma uygulamaları için algılanan öneminin ve kullanımının erkeklerden fazla olduğu; erkek öğrencilerin ise güncel haberlerin takibi, interaktif web servislerine içerik aktarılması ve çevrimiçi oyunlar oynanması konularında algılanan İnternet kullanımının, kızlardan yüksek olduğu görülmüştür. Yüksek hızlı ağ bağlantısına sahip ODTÜ Yurtları'nda, aile veya akrabalar ile, arkadaşlar ile veya yalnız olmak üzere belirlenen 3 ikamet çeşidi arasında, algılanan İnternet kullanım miktarları arasında farklılık bulunmamıştır. ODTÜ Yurtları'nda kalan öğrencilerin gerçek zamanlı mesajlaşma uygulamaları için algılanan İnternet kullanımının, arkadaşları ile veya yalnız evde ikamet eden öğrencilere göre yüksek olduğu tespit edilmiştir. Fakülteler arasında, Eğitim Fakültesi öğrencilerinin akademik çalışmalar için algılanan İnternet kullanımı diğer fakültelerden yüksek bulunmuştur. Son olarak, yerleşkede ikamet eden öğrencilerin Üniversite yerel alan ağına ve Türk Ulusal Araştırma Ağı'na bağlantı hızından yerleşke dışında ikamet edenlere göre daha memnun oldukları, ancak İnternet'e erişim hızı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to find differences in the perceived usage and importance of the Internet within characteristics of students. METU undergraduate students having a proper Internet connection were defined as population, and asked to answer the online questionnaire about perceived usage and importance of the Internet. For 653 eligible answers, Factorial ANOVA and independent samples t-test were used to compare mean scores of dependent variables across three independent variables: gender, accommodation type and faculty.Results indicate that although genders spent equal times on the Internet, their perceived usage and importance of the Internet differs. Females? perceived usage and importance of the Internet for academic works and instant messaging are more than males, whereas males are using Internet for seeking current information like news, sending content to interactive web services and playing online games. This study also states that there is no evidence of a statistically significant difference for amount of the Internet usage between 3 accommodation types, METU Dormitories with high speed Internet connection, house with family or relatives, house with friends or alone. However, it is observed that students staying at METU Dormitories stated more instant messaging usage than that of staying at house with friends or alone. Between faculties, there is evidence that students from Faculty of Education are using Internet for academic course work more than the other faculties. Finally, students who are living in campus are more satisfied with the access speed to university local area network and Turkish National Research Network.