Bazı mermerlerin ortalama tanecik boyutlarının ultrasonik metotlarla belirlenmesi
The average size grain of some marbles by determining with ultrasonic methods
- Tez No: 238336
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI SARPÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada oluşum şekillerine göre ayrılmış üç farklı gruptaki 20 adet mermernumunesinin, ultrases ölçüm yöntemleriyle birlikte tanecik boyutlarının üç farklıyöntemle ilişkilendirilmesi mevcuttur.Mermer numunelerinin ilk olarak ultrases dalga hızları, ultrases yutulma katsayıları veilk arka cidar pik yükseklikleri elde edilmiştir. Ultrases dalga hızının belirlenmesi için,transducer vasıtasıyla numune içerisine gönderilen ultrases dalgalarının ilerleme hızlarıölçülmüştür. Daha sonra belirlenen bir referans numunesi üzerinden belirli birkalibrasyon ayarında tutulan ultrases cihazında, ekranda gözlemlenen ilk iki arka cidaryansıma pik yüksekliği ölçülerek yutulma katsayıları belirlenmiştir. Ultrases hızı veyutulma değerleri 2 MHz'lik ve 4 MHz'lik proplar kullanılarak ölçülmüş ve tanecikboyutları ile aralarındaki ilişki incelenmiştir.Polarize mikroskop ile belirlenmiş ortalama tanecik boyutları üç farklı grup içindedeğerlendirme altına alındığında doğrusal bir ilişkiye rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, twenty marble samples in three groups which are separated according toformation are related to evaluation of grain size with three ultrasonic methods.The ultrasonic wave velocities of the marble samples, the coefficients of ultrasonicattenuation and the ratio of screen heights of successive peaks according to ultrasonicrelative attenuation have been evaluated. Additionally, progressing velocity ofultrasound waves has been measured which has been sent to inside of samples bytransducer for determining of the ultrasound velocity. After that, it comes out as knownreference samples that the coefficients of attenuation have been calculated by usingheights of successive peak on the screen; in addition to these, ultrasound velocity andattenuation values have been measured and searched about relation with grain size byusing 2MHz and 4MHz probed.It has been found that there is a linear relation when they have been evaluated in threedifferent groups which have been notified between average grain size by a polarizemicroscope.