The Turkish Grand National Assembly complex: An evaluation of the function and meaning of parliamentary spaces
Türkiye Büyük Millet Meclisi kompleksi: Parlamenter mekanların işlev ve anlamı üzerine bir değerlendirme
  1. Tez No: 238430
  2. Yazar: HATİCE GÜNSELİ DEMİRKOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELVAN ALTAN ERGUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu çalışma, Türkiye Cumhuriyeti parlamenter mekânlarının işlev ve anlamlarını Türkiye'nin başkenti Ankara'da yer alan Türkiye Büyük Millet Meclisi kompleksindeki yapılaşmaya odaklanarak inceleyen bir değerlendirmedir. Ulus ve ulus-devlet için Parlamento binaları, işlevsel mekânlarının dışa vurulması ile ulusal kimliği temsil eden bir semboldür. Her ne kadar zamanla koşullar değişse de, bu temsil sürecinde ulusal saygınlık, güvenlik ve güç unsurları geçerli olmaya devam edecektir. Bu çalışma geç Osmanlı ve erken Cumhuriyet dönemlerinin deneyimlerini inceleyerek ve Holzmeister tarafından 1930'ların sonunda tasarlanan kompleksin oluşumu yanı sıra kompleksin Büyük Millet Meclisi tarafından 1960'larda kullanılmaya başlamasından bugüne uzanan dönemde siyasi gündemin değişen aciliyetlerine bağlı olarak genişlemesini de değerlendirerek Türkiye'nin parlamenter mekânlarının kentsel ve mimari niteliklerinin mekânsal ve biçimsel olarak daha iyi anlaşılabilmesine katkı sağlamaya çalışır. Bu çalışma, yirminci yüzyılın hayli dinamik siyasi gerçekliğinin baskısı altında kompleksin oluşum ve genişlemesini incelerken bu süreçlerde parlamenter mekânların işlev ve anlamlarındaki süreklilik ve süreksizlikleri yansıtmayı hedefler.
Özet (Çeviri)
This study is an evaluation of the function and the meaning of parliamentary spaces of the Turkish Republic, focusing on the parliamentary complex of the Turkish Grand National Assembly in the capital city of Ankara. Parliament buildings are symbols of the nation and the nation state, representing the national identity via expressional aspects of their functional space. The issue is of national prestige, security and power that remain in effect albeit adapting to changing situations in time. This study attempts to contribute to a better understanding of the spatial, stylistic as well as the urban characteristics of parliamentary spaces in Turkey by examining the earlier experiences in late Ottoman and early Republican periods, and by not only analyzing the establishment of the complex as designed by Holzmeister in the late 1930s, but also evaluating its enlargement as affected by the changing exigencies in contemporary political agendas after the Assembly had started to use the complex in the 1960s until today. The study examines the formation and the transformation of the Assembly complex in Turkey under the pressure of the highly dynamic political realities of the twentieth century, in order to reflect upon the continuities and discontinuities in functions and meanings of the parliamentary spaces throughout the process.