Geleneksel Türk evleri, kullanılan yapı malzemeleri, yapı elemanları ve yapım sistemleri
Traditional Turkish houses, used construction materials, construction elements and construction techniques
- Tez No: 238478
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMİZ ABDÜLRAHİMOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
Türk dilini konuşan halkların değişik barınaklarını, kurganlar yardımıyla bilgi edinilen Hun ve Saka Türklerinden Osmanlılar'ın son dönemine kadar (MÖ 6 - MS 19. yy), yapı malzemesi, yapı elemanları ve taşıyıcı şemaları esas alınarak incelenen bu çalışma sekiz bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde, çalışmanın amacı, içeriği, çalışmayı oluşturan nedenler, çalışma alanı, verilerin toparlanma ve değerlendirilme aşamaları açıklanmaktadır.İkinci bölümde, çalışmanın içeriğini oluşturan Türk dilini konuşan halklar, yaşadıkları şehirler, Türklerde ev kavramı, evleri şekillendiren faktörler ele alınmaktadır.Üçüncü bölümde, Türk dilini konuşan halkların bilinmeyen yüzünü aydınlatan kazılar, gün ışığına çıkartılan kurganlar ve Türk evinin özellikleri tarihsel süreç içinde ele alınmaktadır.Dördüncü bölümde, ilk olarak bu halkların yaşamlarında çok önemli yere sahip olan takılıp sökülen ve taşınabilen evlerin tipolojileri, malzemeleri ve elemanları irdelenmektedir. Bir sonraki aşamada yerleşik konutların yapımında kullanılan malzemeler, temelden başlayarak süslemeye kadar kullanılan tüm elemanlar ve bunun paralelinde konstrüksiyonları irdelenmektedir.Beşinci bölümde sonuçlar verilmektedir.Altıncı bölümde öneriler verilmektedir.Yedinci bölümde tablolar ve son olarak sekizinci bölümde ekler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study comprises eight parts and inquires various settlements of folks who have been using Turkic languages starting from Scythians whom we learn about from cairns to the last era of Ottomans ( 6 B.C. - 19th cen. A.C.) based on the construction materials, construction elements and techniques.In the first part the aim, content, rationale, field of study, procedures and data analysis of the study are explicated.In the second part folks speaking Turkic languages, their habitats, the conception of house in Turks and the factors influencing houses were handled.The third part reveals the excavations which shed light onto the unknown aspects of people speaking Turkic languages, the cairns discovered and the characteristics of Turkish house in the historical process.In the fourth part, firstly the types, materials and elements of the re-constructible mobile houses that have a significant place in those people?s life were examined. Later, the materials used in the construction of well-established settlements, all the elements used from the groundwork to the decoration and their constructions were elucidated.The fifth part gives the results.The sixth part gives some recommendations.The seventh part includes the tables and the eight part appendixes.