6.sınıf matematik öğretmenlerinin yeni ilköğretim programına uyum sürecinin incelenmesi
Examination of sixth grade mathematics teachers? adaption process to new elementary curriculum
  1. Tez No: 238477
  2. Yazar: TUBA GÖKÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN BAKİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 345
Özet
Son zamanlarda yenilenen öğretim programlarıyla birlikte bu alanda yapılan araştırmalar artmaya başlamış; özellikle programların uygulayıcısı olan öğretmenleri merkeze alan çalışmalar önem kazanmıştır. Bu gerçekten hareketle yapılan araştırmanın amacı, 6. sınıf matematik öğretmenlerinin yeni öğretim programı hakkındaki endişelerini belirlemek ve buna bağlı olarak sınıf uygulamaları ile program hakkındaki görüşlerinde meydana gelen değişimleri ortaya çıkarmaktır. Çalışmada öğretmenlerin yeni 6.sınıf matematik öğretim programı hakkındaki endişelerini tespit etmek için Endişeye Dayalı Uyum Modeli (EDUM) çerçevesinde geliştirilmiş olan Endişe Aşamaları Anketi (EAA) kullanılmıştır.Karma yöntem yaklaşımının benimsendiği bu çalışmada, EAA hem Türkiye genelinde 13 ilden seçilen 6. sınıf matematik öğretmenlerine, hem de 8 matematik öğretmenine yeni programı kullanmaya başlamadan önce ve sene sonunda olmak üzere iki kez uygulanarak endişelerindeki değişimlere bakılmıştır. Böylece, öğretmenlerin grupça ve bireysel olarak endişe profilleri açığa çıkarılmıştır. Ayrıca, süreç içerisinde öğretmenlerin endişelerinin ve sınıf uygulamalarının nasıl değiştiği hakkında daha ayrıntılı veriler toplamak amacıyla çalışmaya katılan 8 altıncı sınıf matematik öğretmeniyle iki dönem boyunca belli aralıklarla gözlemler ve yarı yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirilmiştir.Çalışmanın sonucunda, matematik öğretmenlerinin endişelerinin aşamalara ve zamana göre değişiklik gösterdiği, programı uygulama şekillerinin de endişelerine bağlı olarak farklılaştığı ortaya konmuştur. Öğretmenlerin Bilgilenme ve Organizasyon endişelerinin sene boyunca devam ettiği, sene başında en çok Organizasyon ve OKS ile sene sonunda ise İşbirliği ve Organizasyon endişeleri taşıdıkları açığa çıkarılmıştır. Ayrıca, öğretmenlerin altyapı yetersizliği ve kullandıkları yeni öğretim materyalleri hakkında da endişeleri olduğu tespit edilmiştir. Çalışma sonuçlarına dayanarak, öğretmenlerin endişelerini ortadan kaldırmak ve öğretim programının uygulamadaki etkililiğini artırmak için program geliştiricilere ve araştırmacılara çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Recently, along with the reformed curriculum, research on curriculum studies has begun to increase; especially studies centered on teachers as curriculum implementers gained momentum. In the light of this fact, the aim of this study is to determine sixth grade mathematics teachers? concerns about the new curriculum and to reveal the changes between their classroom applications and their opinions about the curriculum. In the study, Stages of Concerns Questionaire (will be referred SoCQ hereafter) developed within the framework of Concerns Based Adoption Model (CBAM) is used to determine sixth grade mathematics teachers? concerns about the new curriculum.A mixed method research approach was followed in the study. SoCQ was administered to teachers both in 13 cities in Turkey and eight mathematics teachers twice-before they started using program and at the end of the instructional year- to determine the changes, if any, in their concerns. Thus, teachers? individual and group concern profiles were brought out. Besides, to collect detailed data about how teachers? concerns and classroom implementation change in the process, observations and semi-structured interviews were conducted with eight mathematics teachers at certain intervals.The study has demonstrated that mathematics teachers? concerns changed in time and through their stages of concern. Based on these concerns teachers? way of curriculum implementation also differentiated. In the study, it is determined that teachers are mostly concern about ill-informedness and lack of organization during the year. Teachers are mostly concern about organization and MIE (OKS) at the beginning of the year; collaboration and organization at the end of the year. Specially, teachers are concerns about lack of substructure and the new curriculum materials. In order to eliminate teachers? concerns and improve the effectiveness of curriculum implementation, various suggestions have been made to the program developers and researchers.