Kentsel dış mekanların yeterliliği ve geliştirilme olanakları
The sufficiency and development possibilities of urban outdoor places
- Tez No: 238499
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH KELKİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Kent yaşamında kentsel dış mekanların yeterli ve nitelikli olması ve kent için önemi yadsınamayacak bir gerçektir. Somut olarak tek tek algılanan kentsel dış mekanlar sürekli bir dizi halinde ve işlevsel bir yapı ortaya koyacak şekilde planlandıklarında kentin açık alan sistemini oluştururlar.Kentsel dış mekanlar sistemli ve kentin kimliği, kent estetiği dikkate alınarak planlandığında kentliler tarafından daha verimli kullanılırlar. Kentsel dış mekanların kent içerisindeki varlıkları bu mekanların belli kriterler çerçevesinde düzenlenerek kentlinin hizmetine sunulmuş olmalarıyla anlam kazanır.Bu çalışmada kent, kentleşme, kentsel dış mekanlar kavramları açıklanmış ve kentsel dış mekanların düzenlenme ilkeleri ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Konu ile ilgili olarak örnekler verilmiştir. Sonuç bölümünde ise, kentlerimizde yaşanan planlama sorunları da dikkate alınarak dış mekanların düzenlenmesine yönelik öneriler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In city life sufficiency and quality of urban outdoor places and the importance for city is a truth that can?t be deny. As concrete the urban outdoor places that perceived one by one, they constitute the city?s system of open space when planned as a continuous scale and a functional building.Urban outdoor places are used more productive by citizens when planned systematic and when identity and aesthetic of the city taken into consideration. In city centers the presence of urban outdoor places get sense by means of being designed with some criterions that offer care to the people live there.In this study; terms of city, urbanization, urban outdoor places are explained and principles of designing urban out places are dealed with details. Some examples are given concerning the subject. In the conclusion, suggestions aimed at designing outdoor places are exposed by taking into consideration the planning problems that being lived in our cities.