Video stabilization: Digital and mechanical approaches
Görüntü sabitleme: Sayısal ve mekanik yaklaşımlar
- Tez No: 238601
- Danışmanlar: PROF. UĞUR HALICI, YRD. DOÇ. DR. İLKAY ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Genel görüntü sabitleme yöntemleri olan sayısal, mekanik ve optik sabitleme incelenmiştir. Görüntü sabitleme kavramı altında değişik sayısal hareket kestirme ve hareket düzeltme yöntemleri uygulanmıştır. Hareket kestiriminde sayısal yaklaşıma ek olarak mekanik bir yaklaşım da uygulanmıştır. Küçük miktardaki görüntü bozukluklarında, sayısal hereket kestirimi gerçek zamanlı olarak iyi performans vermektedir. Fakat, büyük miktardaki görüntü bozukluklarında, sayısal hareket kestirimi daha iyi sonuç vermesine rağmen çok zaman aldığı için hız nedeniyle mekanik hareket kestirimi tercih edilir. Mekanik hareket kestirimi ilk olarak kullanılıp daha sonra buradan elde edilen kestirim sayısal hareket kestirimi için ilk tahmin olarak alınırsa, sayısal kestirimle aynı hassaslık mekanik kestirimle yaklaşık aynı zaman içerisinde elde edilir. Hareket düzeltmesi açısından, Kalman ve Fuzzy süzgeçleri Lowpass ve Moving Average süzgeçlerinden daha iyi performans verirler.
Özet (Çeviri)
General video stabilization techniques which are digital, mechanical and optical are discussed. Under the concept of video stabilization, various digital motion estimation and motion correction algorithms are implemented. For motion estimation, in addition to digital approach, a mechanical approach is implemented also. Then all implemented motion estimation and motion correction algorithms are compared with respect to their computational times and accuracies over various videos. For small amount of jitter, digital motion estimation performs well in real time. But for big amount of motion, digital motion estimation takes very long time so for these cases mechanical motion estimation is preferred due to its speed in estimation although digital motion estimation performs better. Thus, when mechanical motion estimation is used first and then this estimate is used as the initial estimate for digital motion estimation, the same accuracy as digital estimation is obtained in approximately the same time as mechanical estimation. For motion correction Kalman and Fuzzy filtering perform better than lowpass and moving average filtering.