Otomobil klima sisteminin modellenmesi ve analizi
Modelling and anaysis of automobile air-conditioning
  1. Tez No: 238633
  2. Yazar: BATUHAN SARAÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLYAS KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, otomobil klima sisteminin termal konfora etkisi araştırılmış, otomobil klima sisteminin temel elemanları ve çalışma prensibine değinilmiştir.Öncelikle klima sistemlerinin uygulama alanları incelenmiş ve temel elemanları detaylıca ele alınmıştır. Klimanın insan konforu açısından yarattığı avantajlar konu edilmiştir. Bir insanın termal açıdan konforlu kabul edilebilmesi için sağlanması gereken ortam şartları literatür taraması yapılarak ve standartlara değinilerek tanımlanmıştır.Çalışmada otomobil yolcu kabini termal konforunu mühim derecede etkileyen yolcu kabinine etki eden ısıl yükler incelenmiştir, ihmaller ve kabuller yapılarak bir matematiksel model elde edilmiştir. Elde edilen matematiksel model MATLAB yazılımıyla metin tabanlı bir program haline getirilip bilgisayar ortamına aktarılmış, yolcu kabinine etki eden ısıl yüklerin hesaplanması pratik bir hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, basic elements of automobile air conditioning system are introduced, its working principle explained and also its impact on thermal comfort are investigated.First of all, application areas of air conditiong systems are examined and its basic elements are discussed in details. The advantages of air conditioning systems treated in terms of human comfort. Acceptable environment conditions that provide thermal comfort, assigned by review of literature and with the reference of international standarts.Thermal loads are the most important effect for thermal comfort in an automobile passenger cabin. So that a new mathematical model suggested to find out cabin thermal loads based on assumptions. For the calculation of thermal loads, a practical method approach that mathematical model adapted into a text-based software in MATLAB.