Kuru dutun sorpsiyon izotermlerinin modellenmesi
Modelling of sorption isotherms of mulberry
  1. Tez No: 238663
  2. Yazar: RESMİYE NUR ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Beyaz dutun (Morus Alba) taze, kurutulmuş veya hazır gıda formülasyonlarda bir bileşen olarak tüketilmesi dolayısıyla 10, 20 ve 30oC sıcaklıklardaki adsorpsiyon ve 10oC sıcaklıktaki desorpsiyon izotermleri deneysel olarak belirlenmiş ve literatürde verilmiştir. Ancak beyaz kuru duta ait bu deneysel veriler sorpsiyon izoterm eşitlikleri ile modellenmemiştir. Bu çalışmada BET, GAB, Oswin ve Halsey modelleri kullanılarak kuru dutun sorpsiyon izotermleri modellenmiştir. Modelleri kıyaslamak için kalanların karesinin ortalaması hesaplanmış (RMS) ve bu modellere ait kalanlar grafikleri çizilmiştir. BET modelinin 0-0.65 su aktivitesi aralığında en uygun model olduğu, tüm sıcaklık (10-30oC) ve su aktivitesi (0-0.92) aralıklarında ise GAB modelinin en uygun model olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since White Mulberry (Morus Alba) is consumed as fresh, dried and as an ingredient in prepared food formulations, its adsorption isotherms at 10, 20 and 30oC and desorption isotherms at 10oC were determined experimentally and reported in literature. However, these experimental data for white mulberry were not modelled with sorption isotherm equations. In this research, sorption isotherm data for the white mulberry were modelled with BET, GAB, Oswin and Halsey equations. In order to compare the models, residuals mean square (RMS) was calculated and residuals graphs corresponding to the models were plotted. It was determined that BET model was found to be the best equation within the water activity range of 0-0.65 while GAB model was found to be the best equation within the water activity range of 0-0.92 throughout the temperature range of 10-30oC.