Demir III(Fe+3), demir II (Fe+2) iyonları ile modifiye edilmiş beydellit minerali varlığında azo boya çözeltisinin heterojen foto fenton oksidasyonu.
Heterogeneous photo fenton oxidation of an azo dye solution by using beidellite as a catalyst modifed by iron (III) (Fe+3) and iron (II) (Fe+2)
- Tez No: 238668
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. CENGİZ YATMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Chemical Engineering, Environmental Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, tekstil endüstrisinde kullanılan Reactive Mono Azo Remazol Brillant Orange 3R (C.I. Reactive Orange 16) boya çözeltisinin Fe+3 ve Fe+2 iyonları ile modifiye edilmiş beydellit minerali varlığında heterojen foto Fenton oksidasyonunda renk giderim verimleri incelenmiştir.İki farklı UVA dalga boyunda ve kaşılaştırmalı olarak UVC dalga boyunda kullanılarak Beydellit üzerine yüklü Fe+3 ve Fe+2 iyonlarının renk giderim verimleri incelenmiş ve homojen foto Fenton prosesi ile verim karşılaştırması yapılmıştır.Yapılan çalışmalarda boya konsantrasyonu 50 mg/L, katalizör konsantrasyonu 1 g/L, hidrojen peroksit(H2O2) konsantrasyonu 15mmol, sıcaklık 35 oC, pH çözeltinin başlangıç pH ı olan 5.2 olarak alınmış ve Fe+2 yüklü beydellit'in Fe+3 yüklü Beydellit'e göre daha iyi renk giderim performansı gösterdiği görülmüş, homojen prosesler ile karşılaştırıldığında ise Fe+2 yüklü Beydellit'in homojen prosesler kadar iyi verim verdiği görülmüştür.UVA dalga boyundaki lambaların her ikisininde benzer verim verdiği, yapay ışık dalga boyu olan UVC deki verimin yüksek olmasına rağmen, UVA'da elde edilen verimin reaksiyon süresi sonunda (120dk) benzer verimi verdiği gözlemlenmiştir.Fe+3 ve Fe+2 beydellit minerallerinin yeniden kullanımında verimin düştüğü gözlenmiştir.Yapılan toplam organik karbon (TOC) ölçümlerinde ise Fe+2 beydellit kullanıldığında mineralizasyon veriminin UVA için %55.7, UVC için ise %94.2 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, color removal efficiency of Reactive-Mono Azo dye solution was investigated by heterogeneous photo Fenton oxidation using beydellit as a catalyst modified by iron (III), iron (II) ions.Using two different types of UVA lamps and also UVC lamps, color removal efficiency of Fe+3 and Fe+2 ions modified beidellite was performed and efficiencies were compared against homogenous photo Fenton process.By selecting the dye concentration 50 mg/L, the catalyst loading 1 g/L, hydrogen peroxide (H2O2) concentration 15 mmol, temperature 35oC and the solution pH as 5.2; it was found that Fe+2 modified beydellite has given better results against Fe+3 modified beidellite for color removal efficiency and Fe+2 modified beidellite has also given as good color removal efficiency as the homogenous processes.It was also seen that the both UVA type of lamps has given almost the same efficiency. Although UVC lamp type has performed better efficiency, UVA lamp type had the same effect at the end of reaction period (120 min).It was observed that color removal efficiency was dropped when the re-use of same Fe+3 and Fe+2 modified beidellite catalysts.Finally after (TOC) analysis, the mineralization efficiencies were 55.7% for UVA and 94.2% for UVC lamp types when Fe+2 modified beidellite catalysts were used.