Factors affecting faculty intention to use course management systems in a private university
Özel bir üniversitede öğretmenlerinin ders yönetim sistemi kullanma niyetlerini etkileyen faktörler
  1. Tez No: 238706
  2. Yazar: CAN KÜLTÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversitede öğretmenlerin ders yönetim sistemlerini (DYS) kullanma niyetlerini etkileyen faktörleri araştırmaktır. Özel bir üniversitede gerçekleştirilen çalışmada karma yöntem ilkeleri takip edilmiştir. İlk önce toplanan 260 anket verisi ile önerilen model yapısal eşitlik modelleme yöntemi ile test edilmiş. İkinci aşamada seçilen 14 öğretmen ile görüşmeler yaparak faktörler ve ilişkileri daha detaylı olarak incelenmiştir. Değerlendirmeler, öğretmenlerin DYS kullanma niyetlerinin kişisel ve derse özgü konularda bir fayda görmeleri ile çok ilişkili olduğunu göstermiştir. Algılanan kullanım kolaylığı ve dolaylı olarak etkileyen bir unsur olarak kişinin DYS kullanabileceğine inanması DYS kullanma niyeti ile ilişkili bulunmuştır. Algılanan bireysel fayda ile derse özgü faydanın ayrıştırılması anlamlı olmaktadır çünkü derse özgü konular bireysel olarak da faydalı olarak algılandığında etkili görünmektedir. Eğitim ve destek mekanizmalarının varlığı öğretmenlerin DYS kullanmaya başlama niyetlerinde etkili bulunmaz iken kullanmaya devam etmek için son derece önemli bulunmuştur. `Liderlik ve vizyon paylaşımı', `sistem tanıtımı' ve `deneyimlerin gerçek örnekler üzerinden paylaşımı' gibi yaklaşımlar öğretmenlerin DYS kullanma niyetlerini etkileyen güçlü yaklaşımlar olarak açığa çıkmıştır. DYS kullanımı desteklenirken kurumsal politikaları da etkileyebilecek, akademik özgürlük gibi, kritik konuların, farklı öğretmen profillerinin varlığının ve değişen özelliklerinin dikkate alınması kurumsal değişim yönetimi açısından faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the factors affecting faculty intention to use course management systems (CMS). The study was conducted in a private university with a mixed-method approach. First, 260 responses to a questionnaire was analysed by using structural equation modeling technique in order to examine the provided model. Second, interviews with selected 14 faculty members were conducted to understand the interrelationships. The findings indicated that, faculty intention to use CMS is mostly related with seeing value in using CMS including both personal and task/course related issues. In addition, the use of CMS shouldbe perceived as easy which is directly influenced by the computer self-efficacy of the instructors. Discrimination of perceived personal benefits and task/course related usefulness is found to be important. Course/task related perceived usefulness is found to be weak without perceiving them personally beneficial. Availability of training and support is found to be weakly related to initial intention, however it appeared as an important variable for continuing to use CMS. `Communicating the vision through leadership?, `promoting CMS?, and `sharing experiences and real life examples? emerged as powerful approaches to facilitate use of CMS. Institutional policies regarding issues like `academic freedom? should be considered carefully while supporting the use of CMS. Moreover, to support institutional change it is important to be aware of the existence of different faculty profiles, which should be considered separately in relevant decisions.