D0 background to neutrino oscillations in the OPERA experiment
OPERA deneyinde neutrino salınımlarına d0 arka fonu
  1. Tez No: 238748
  2. Yazar: SERHAN TUFANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MURAT GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
OPERA deneyi, yuksek oranda saf CERN-SPS muon notrino demeti icersinde nu-tau gözlemekamacıyla dizayn edilmiş bir deneydir. OPERA dedektörü CERN'den 730 km uzaklıktakiGran Sasso yeraltı labaratuvarına(LNGS) kurulmuştur. Dedektör, kursun/emulsiyon karısımıhedef bölümü ile elektronik dedektörlerin bileşiminden oluşan hibrit yapıya sahiptir. İki süpermodülden(SM) oluşmus¸ dedektörde yaklasık 150,000 adet tuğla şeklinde dedektör(ECC) vardır.ECC, 56 adet kurşun plaka ile 57 adet emülsiyon filmin birleşiminden oluşmuştur ve 8.3kg'dır. Her ECC'nin arka yüzüne, oluşan parçacık izlerini doğrulamak amacıyla 2 adetemülsiyon filmden olusan degistirilebilir iz ölçücü (CS) eklenmiştir. CS in verimli bir şekildecalısabilmesi icin, CS uzerindeki arka fon oldukca dusuk seviyede tutulmalıdır. Arka fonlar,emulsiyon film yenilenmesi yontemi ile silinebilirler. Bu amacla LNGS' e emulsiyonfilm yenilenme unitesi kurulmustur. ODTÜ grubu unitenin kurulmasından itibaren film yenilenmesineve CS uretilmesine katkıda bulunmustur. Bu calısmada emulsiyon film yenilenmesininasamaları ile film yenilenmesinin etkinligi uzerine yapılan testler anlatılacaktır.Ayrıca,nu-mu nu-tau salınımı icin, ECC icinde oluşup bozunan D0 nun sebep olduğu arka fonMonte Carlo simülasyon yoluyla hesaplanmıştır. Bu simülasyon sonucunda hesaplanan arkafonun, tau leptonunun kısa bozunumları için yüksek olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
The OPERA experiment is designed to search for nu-tau appearance in almost pure CERN-SPSnu-mu beam. The OPERA detector is placed in the Gran Sasso underground laboratory whichis 730 km away from CERN. It is a hybrid set-up which combines a lead/emulsion targetwith various electronic detectors. The detector is composed of two super modules(SM) whichcontains about 150,000 ECC bricks. Each of the brick is obtained by stacking 56 lead plateswith 57 emulsion films. Behind the each brick, an emulsion film doublet, called ChangeableSheet (CS) is attached in order to confirm tracks produced in neutrino interactions. The CSrequires very low background track density in order to ensure the expected performance inthe experiment. The background tracks in CS can be erased by a special treatment called asrefreshing. A refreshing facility was constructed in the LNGS laboratory. The METU grouphas participated in the construction of the facility and the production of the CS films fromthe beginning. The main steps of emulsion refreshing and the test results on emulsion qualityafter the refreshing will be discussed. A Monte Carlo simulation is performed in order toestimate background to nu-mu to nu-tau oscillation due to D0 production and decay in the ECC brick.It is found that this background is significant for the short decay path topology of the tau lepton.