Effect of intracerebroventricular NGF infusion on spatial memory in adult rats
İntraserebroventriküler NGF infüzyonunun yetişkin sıçanların mekansal bellek yetileri üzerindeki etkisi
- Tez No: 93391
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EWA DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Ill OZ INTRASEREBRO VENTRIKULER NGF INFUZYONUNUN YETKİŞKİN SIÇANLARIN MEKANSAL BELLEK YETİLERİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ Güzer,Orçun Yüksek Lisans, Biyoloji Bölümü Tez Danışmanı: Y. Doç. Dr. Ewa Doğru Haziran 2000, 73 sayfa Bu çalışmada, kronik intraventriküler NGF infiizyonunun, bellek kapasitesi normalin altında olan yetişkin sıçanların mekansal öğrenme ve bellek yetileri üzerindeki etkisi araştırıldı. Deneklerin bellek düzeyi, operasyon öncesinde yapılan radyal labirent testlerindeki performanslarına göre belirlendi. Bu testlerde, 6 yemli ve 6 yemsiz koldan oluşan 12 kollu radyal labirent kullanıldı.Bellek kapasitesi düşük olan denekler seçilerek operasyona alındılar ve yan-seçkisiz olarak deney ya da kontrol grubuna atandılar. Deney grubundakilere insan rekombinant NGF'si (denek basma düşen toplam doz: 12}ig), kontrol grubundakilere yapay beyin-omurilik sıvısı verildi, ilaç uygulaması, ozmotik mini-pompaya bağlanmış ve serebral ventriküle yerletirilmiş metal kamiller aracılığıyla, 16 gün boyunca aralıksız devam etti (infüzyon hızı: saatte 0.5 ul). Operasyon sonrası eğitim, operasyon öncesi testlerinin tekrarlanmasından oluşuyordu (edinim eğitimi, yeniden-eğitim testi, koşullu yer tercihi testi). Uygulanan düşük NGF dozu anoreksiye yol açmadı. Diğer yandan, yüksek doz kullanılan daha önceki çalışmalarda gösterilmiş olan NGF'in yetişkin deneklerin mekansal öğrenme ve bellek kapasiteleri üzerindeki bozucu etkisi de gözlenmedi. Bu çalışmada, NGFIV uygulamasının tek olumlu etkisi, yeniden-eğitim testinin ilk gününde ölçülen referans belleği hatasındaki düşüş olarak ortaya çıktı. Kısa-süreli bellek üzerinde herhangi bir etki saptanmadı. Sonuçlar, NGF fizyolojisi hakkındaki diğer çalışmaların sonuçlarıyla karşılaştırıldı. Anahtar Kelimeler : Bazal Önbeyin Kolinerjik Sistemi, NGF, mekansal bellek t£ YlMSHCÖĞta'IM Iü
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECT OF INTRACEREBROVENTRICULAR NGF INFUSION ON SPATIAL MEMORY IN ADULT RATS Güzer, Orçun M. Sc, Department of Biology Supervisor: Assist. Prof. Dr. Ewa Doğru June 2000, 73 pages In the present study, effects of intracerebroventricular infusion of human recombinant nerve growth factor (NGF) on spatial learning and memory in adult memory-deficient rats was investigated. Memory-deficient rats were selected on the basis of their preoperative performance in 12-arm radial maze with 6 quasi-randomly chosen arms baited and remaining 6 arms empty. The selected rats classified as“poor learners”were semi-randomly assigned to either experimental or control group, and treated with either human NGF (at the total dose of 12 ug/rat) or vehicle solution (artificial cerebrospinal fluid). Drug infusions were made continuously over the 16 days at the rate of 0.5 ul/hr through a metal cannulae attached to Alzet osmotic minipump and implanted to cerebral ventricle. The postoperative training included the same stages as the preoperative training, namely, acquisition learning to criterion, retention test (retraining), and the conditioned place preference test. Lowe dose NGF infusion to adult rats did not produce anorexia, and did not show a detrimental effect on the spatial learning and memory retention, as it had earlier reported for the higher doses of this neurotrophin.The only positive effect of the NGF administration in thepresent study was a decrease in the frequency of reference memory errors on the first retention trial, with no effect on working memory. The results were discussed in the light of our current knowledge concerning NGF functions. Keywords : Basal Forebrain Cholinergic System, NGF, spatial memory