Applied genetic algorithms approach to curve fitting problems
Eğri uydurma problemlerine uygulamalı genetik algoritma yaklaşımı
- Tez No: 238843
- Danışmanlar: PROF. NİZAMETTİN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada eğri uydurma yöntemlerine alternatif bir yöntem önerilmiştir. Bu yöntem gün geçtikçe daha geniş kullanım alanlarına sahip olan Genetik Algoritmalar yöntemidir. Genetik Algoritmaların kullanımı diğer parametre tahmin yöntemleri gibi destekleyici bilgiler ve ön hazırlık gerektirmez. Bu nedenle, karmaşık uygulamalar için kullanışlıdır. Bu çalışmada basit bir polinomun parametrelerini tahmin etmek için çözümü uzun süren karmaşık matematiksel işlemlere gerek duyulmayabileceğini gösteren bir program yazılmıştır ve sonuçlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
An alternative method was proposed for curve fitting in this study. The proposed method is Genetic Algorithms Method of which the application areas are getting wider recently. The application of Genetic Algorithms does not require auxiliary information and preliminary work as other parameter estimation methods. Therefore, it is practical for complex applications.Within the scope of this study, a program was developed in order to show that it is possible to estimate the parameters of a simple polynome without requiring complex and long mathematical operations for the solution. Sample results of this program were also included.