İzosiyanatoetil metakrilat modifiye, biyoparçalanabilir, enjekte edilebilir, UV ışınları ile hazırlanan biyopolimerlerin sentezi ve hücre kültür çalışmaları
Synthesis of isocyanatoethyl methacrylate modified, biodegradable, injectable, UV curable biopolymers and cell culture studies
  1. Tez No: 238953
  2. Yazar: GÜLAY BAYRAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Yapılan çalışmanın ilk kısmında dallanmış, metakrilat modifiye poli(propilen glikol-ko-laktik asit) (PPG-PLA-IEM) ve selüloz asetat bütirat (CABIEM) kopolimerleri sentezlenmiştir. Sentezlenen polimerlerin kimyasal yapıları, molekül ağırlıkları, çapraz bağ yoğunlukları üzerinde çalışmalar yapılarak en üstün performansı sağlayan malzeme belirlenmiştir. Sentezlenen polimerlere çeşitli oranlarda poli(etilenglikol) diakrilat, su ve fotobaşlatıcı ilave edilerek farklı içerikte hidrojel formülasyonları hazırlanmıştır. Hidrojellerin hücre etkileşimlerini arttırmak üzere kolojen yapısına akrilat fonksiyonalitesi kazandırılarak hidrojel formülasyonu içerisine ilave edilmiş, bu ilavenin hücre çoğalması üzerine etkisi in vitro olarak incelenmiştir.İkinci kısımda ise yapılan ilk çalışmalara paralel olarak, amin grubu ile sonlandırılmış asit poliester (polikaprolakton) sentezlenerek, dallanmış yeni bir metakrilat modifiye poli(kaprolakton-ko-laktik asit) (PC-PLA-IEM) kopolimeri ve metakrilat modifiye poli(tetrahidrofuran) (PTHF-IEM) oligomeri sentezlenmiştir. Sentezlenen polimerler poli(etilen glikol) diakrilat, su ve fotobaşlatıcı ve ilk çalışmada sentezlenen PEGMA-Kolojen ile farklı oranlarda karıştırılarak çeşitli hidrojeller kompozisyonları hazırlanmıştır. Elde edilen hidrojeller karakterize edilerek hücre etkileşimleri çalışmalarında kullanılmıştır. Yapılan hücre çalışmaları sonucu her iki gruba ait hidrojel içerisindeki akrillenmiş kolojen içeriğinin artmasıyla hücre çoğalmasının da arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the first stage of this study, a new branched methacrylated poly(propylene glycol-co-lactic acid) (PPG-PLA-IEM), and methacrylated cellulose acetate butyrate resin (CAB-IEM) were synthesized. The chemical structures, molecular weights, cross-link densities of the synthesized polymers were investigated to determine the best material with desired performance. With the addition of poly(ethylene glycol) diacrylate, water and photoinitiator in various ratios to the synthesized polymers, different hydrogel formulations were prepared. Collagen attached PEG-monoacrylate (PEGMA-collagen) was prepared and supplemented to hydrogel formulation in order to enhance cell affinity and the effect of PEGMA-Collagen on cell proliferation was investigated in vitro.In the second stage, parallel to the first studies, by preparation of amine terminated acid polyester (polycaprolacton) a new type branched methacrylate modified poly(caprolakton-co-lactic acid) (PC-PLA-IEM) and methacrylate modified poly(tetrahyrofurane) (PTHF-IEM) were synthesized. The synthesized polymers were mixed with various amounts of poly(ethylene glycol) diacrylate, water, photoinitiator and collagen attached PEG-monoacrylate that was previously synthesized in first study and different hydrogel formulations were prepared. Prepared hydrogels were characterized and used for cell growth experiments. The cell growth experiments showed that with the increasing amount of PEGMA-Collagen content in hydrogels cell proliferation was increased .