Farklı metallerin nokta direnç kaynağı ile birleştirilmesi
Resistance spot welding of dissimilar metals
- Tez No: 238966
- Danışmanlar: PROF. DR. NURULLAH GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günümüz endüstrisinde kullanılan malzeme çeşitlerinin artması, farklı özellikler gerektiren yerlerde farklı metal bağlantılarının gerekliliği ve özellikle son yıllarda ekonomik faktörlerin giderek önem kazanması farklı özelliklere sahip malzemelerin bir arada kullanılması zorunluluğunu doğurmaktadır.Özellikle ince saclardan oluşmuş konstrüksiyonların kullanıldığı otomotiv sanayi, beyaz eşya ve mutfak eşyaları imalat sanayi, kimyasal kapların imalat sanayinde nokta direnç kaynağı büyük önem taşımaktadır. Bu kaynak yöntemini incelemek üzere gerçekleştirilen bu çalışmada Öncelikle St 37 ile 304 kalite paslanmaz çelik çifti 3 farklı konstrüksiyonda ve 3 farklı akım değerinde olmak üzere nokta direnç kaynak yöntemi ile birleştirilmiştir. Ardından bu farklı malzeme çiftlerinden elde edilen sonuçların aynı tür malzemelerin nokta direnç kaynaklı konstrüksiyonlarının çekme deneyi sonuçlarıyla kıyaslanması için bu sefer aynı tür malzemeler yine 3 farklı konstrüksiyonda fakat tek- optimum akım değerindeki nokta direnç kaynağına tabi tutulmuştur. Bu deney sonuçlarının bir arada değerlendirilmesi için son olarak 2 mm kalınlıktaki St 37 ve paslanmaz çelik saclardan, kaynaklı bağlantılardaki kaynak çekirdek alanı (? d2/4) kadar alan verecek 22 mm genişlikte parçalar kesilerek çekme deneyine tabi tutulmuş ve çekme kuvvetlerine bakılmıştır.Sonuçların irdelenmesi bölümünde aynı malzemelerle gerçekleştirilen nokta direnç kaynaklı numunelerden elde edilen sonuçlar ile farklı malzemelerle gerçekleştirilen nokta direnç kaynaklı numunelerden elde edilen sonuçlar bir arada değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today?s industry, it?s necessary to use growing different types of materials together because of economical factors and the structures where different properties are expected from work pieces.Resistance spot welding is important especially for automotive, home appliance and vessels of chemistry manufacturing industries in those thin plates? use is common. In this study, to investigate this type of welding method in dissimilar metals, first, St 37 ? 304 steels combinations are welded under 3 different current values with 3 different constructions. After that, for a comparison, the same material combinations as St 37 ? St 37 and 304 ? 304 are welded under an optimum current value with 3 different constructions. To evaluate these samples? tensile strengths, also St 37 and 304 steels are cut in 22 mm wide that provides the welding seam circular area that is equal to ? d2/4.In the examination of the consequences, dissimilar materials combinations are evaluated together with the similar materials combinations.