Çok katlı ofis yapıları ve açık ofis planlama yaklaşımları/Harmancı Giz Plaza, Sabancı Center, Kanyon ve Nida Kule örneklerinde açık ofis planlama yaklaşımlarının irdelenmesi
Multi-storey office builginds and planning open office/Harmancı Giz Plaza, Sabancı Center, Kanyon and Nida Kule samples on methods of planning open office
- Tez No: 238977
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI FERAH AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Çok katlı yapı ihtiyacı çok uzun yıllar öncesine dayanmaktadır ve tüm dönemlerde prestij yapıları olarak kullanılmışlardır. Bu sebeple zaman içerisinde çoğunlukla ofis kullanıcıları tarafından çok katlı yapılar tercih edilmiş ve birer güç sembolü haline gelmiştir. Giriş bölümünde çok katlı yapıların oluşum süreci ile çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi ele alınmaktadır.İkinci bölümde çok katlı ofis yapılarının tarihsel gelişimi, dünya da çok katlı ofis yapılarının kent içindeki konumları ile kent içinde oluşturdukları etkiler ele alınmaktadır. Dünya ölçeğinden Türkiye ölçeğine inilerek Türkiye'deki çok katlı ofis yapılarının tarihsel gelişimi incelenmiştir. Araştırma sonucunda Türkiye'deki çok katlı ofis yapılarının çoğunlukla İstanbul'da bulunması sebebiyle İstanbul ölçeğine inilerek, çok katlı ofis yapılarının İstanbul içindeki konumları ve etkileri incelenmektedir.Üçüncü bölümde çok katlı ofis yapılarında kat plan çözümleri incelenerek gruplara ayrılmaktadır. Kat plan çözümlerinin oluşum süreçleri ile olumlu ve olumsuz yönleri ele alınmakta ve karşılaştırılmaktadır.Dördüncü bölümde, prestij ve güç sembolü olarak tercih edilmekte olan çok katlı ofis yapılarının ofis plan çözümlerinde de devamlılığı için açık plan çözümlerinin kullanılmakta olduğu anlatılmaktadır. Ayrıca açık plan tipinin planlamasında dikkat edilmesi gereken etmenler ele alınarak incelenmektedir. Teknik, işlevsel ve psiko-sosyal etmenler olarak alt başlıklarıyla ele alınmaktadır.Beşinci bölümde, yapılan alan çalışmasının amacı, kapsamı ve yöntemi anlatılarak, seçilen binalar incelenmektedir. Uygulanan anket çalışmaları bina ölçeğinde değerlendirilmekte ve açık ofis planlı çok katlı bir yapıda kullanıcı sorunları irdelenmektedir.Altıncı bölüm olan son bölümde tez konusunun sonuçları oluşturulmaktadır. Çok katlı yapı oluşumunun olumlu ve olumsuz sonuçları, açık ofis planda kullanıcı memnuniyeti incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Multi-storey structures are based on need, and all too many years before the period are used as in the prestige structure. For this reason, over time mostly by office users prefer multi-storey buildings and has become a symbol of power. Introduction of the multi-storey structure formation process of working with the aim, scope and method is discussed.The second part of the historical development of the multi-storey office building, the world of multi-storey office building located in the city and created effects for the city to be addressed. Scale in Turkey Turkey is the world-scale multi-storey office building in the historical development was examined. Research in Turkey as a result of multi-storey office building in Istanbul to find mostly because of the scale in Istanbul, the multi-storey office building and the impact of the position is examined in Istanbul.In the third section in the multi-storey office building floor plan is divided into groups by examining solutions. Floor plan of the solution process of the formation of positive and negative aspects to be addressed and are being compared.The fourth section, the symbol of prestige and power are preferred as the multi-storey office structure in solution of continuity plans for open plan office solutions are being used to avoid it. In addition, open plan to consider the factors of the type of planning can be addressed is examined. Technical, functional and psycho-social factors are addressed as sub-titles.The fifth section, the aim of the study area, describes the scope and method, the selected buildings are examined. Applications are assessed on the survey scale buildings and open a multi-storey office building planned for the user problem is analyzed.The sixth chapter in the last section the results of the thesis topic is made. Positive and negative consequences of the formation of multi-storey structure, user satisfaction is examined in open-office plan.