Çalışma değerlerinin insan kaynakları yöneticileri açısından incelenmesi: Manisa ili beyaz eşya sanayi örneği
Examining work values in terms of human resource manager: An example of white goods industry in Manisa
  1. Tez No: 239098
  2. Yazar: MURAT ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA DEMİRBİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Çalışma değeri, bireyin çalışma hayatına bakış açısını ve çalışma hayatından beklentilerini gösteren bir kavramdır. Toplumun bir parçası olan örgütler, farklı çalışma değerlerine sahip bireylerden oluşmaktadır. Bu farklılık ise, her bireyin sosyalleşme sürecinde elde ettiği deneyimlerden kaynaklanmaktadır.Örgütlerin oluşturduğu her toplumun da, kendine özgü değerleri bulunmaktadır. Söz konusu değerler, toplumu oluşturan bireylerin sahip olduğu değerler doğrultusunda şekillenmektedir. Değişimin kaçınılmaz olduğu bilgi çağında, toplumların inanç, kültür ve değerleri farklılaşmaktadır. Özellikle bilgi toplumuna geçişle birlikte toplumsal değerlerde bir dönüşüm yaşanmaktadır. Aynı zamanda bu dönüşüm, örgütsel ve bireysel çalışma değerlerini etkilemektedir.Örgütlerin istikrarı ve başarısı üzerinde etkili olan çalışma değerleri, özellikle yöneticiler ve beyaz yakalı çalışanlar açısından ayrı öneme sahiptir. Yönetici değerleri, örgütün sahip olduğu ve gelecekte sahip olacağı değerleri biçimlendirmektedir. Söz konusu değerlerin aktarılmasında en büyük rol, çalışanlarla sürekli iletişim halinde olan insan kaynakları departmanına düşmektedir.Bu amaç doğrultusunda çalışma, beyaz eşya sanayi sektöründe bulunan işletmelerin insan kaynakları departmanlarında çalışan üst ve orta düzey yöneticiler ile yönetici adaylarının çalışma değerlerini ölçerek günümüzde çalışma değerlerindeki dağılımı göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Work value is a concept which is indicating personal line of vision and personal expectations from life. Organizations as a part of society form of people with different work values. This difference originates from socialization experiences of each person.All societies which generated by organizations have own values as well. The so-called values have shaped by values of people who form the society. Beliefs, culture and values of societies have been changed in information century named as changing is unavoidable. Social values have been changed by transition to information society in particular. The transformation at issue affects organizational and individual values as well.Work values which is providing steady and success to organizations have different importance in terms of managers and white color workers in particular. Manager values shape current and future values of organizations. Human resource department providing communication in organization has the biggest role as imposing values under discussion to workers.This paper with the so-called aim indicates nowadays work values with measuring work values of human resource managers and candidate for this position in white goods organizations in Manisa.