Bullying behaviors as organizational political tactics
Yıldırma davranışlarının örgütsel politik taktikler olarak incelenmesi
  1. Tez No: 239102
  2. Yazar: BURCU GÜNERİ ÇANGARLI
  3. Danışmanlar: DR. DENISE SALIN, PROF. DR. ALEV KATRİNLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bireyler, örgütler ve toplumlar üzerindeki olumsuz etkilerinin anlaşılmasıyla birlikte yıldırma günümüzün popular araştırma konuları arasına girmiştir. Araştırmacılar yıldırma davranışlarının karmaşık yapısını anlayabilmek ve etkili önleme ve müdahale yöntemleri uygulayabilmek için yıldırma davranışlarının öncellerinin ve ilişkili olduğu kavramların ortaya konulması gerektiğini vurgulamaktadırlar.Yıldırmanın bu davranışı gösteren kişi tarafından zaman zaman rasyonel bir davranış veya kasıtlı bir strateji olarak uygulanabildiği bilinmektedir. Yıldırma davranışları başkalarının performansını olumsuz önde etkilemek, örgütten ayrılmalarını sağlamak veya davranışlarını manipüle etmek amacıyla yapılabilmektedir. Diğer bir deyişle, bazı durumlarda yıldırma davranışları kişilerin bilinçli olarak, kendi çıkarlarına hizmet etmek için gösterdiği politik taktikler olarak düşünülebilir.Yıldırma davranışlarının bazı durumlarda örgütsel politika kavramı içinde incelenebilineceği bilinmekle birlikte, bu iki kavram arasındaki ilişkiyi araştıran çalışmaların limitli olduğu görülmektedir. Bu nedenle, yıldırma davranışları ve örgütsel politika ilişkisine dair henüz cevaplanmamış pek çok soru bulunmaktadır. Bu doğrultuda, çalışma kapsamında yıldırma davranışları politik taktikler olarak incelenmiş ve ne derece etkilli politik taktikler olarak algılandıkları araştırılmıştır. Ayrıca, yaş, cinsiyet, eğitim durumu ve Makyavelizm gibi bireysel faktörlerin bu algıya etkisi araştırılmıştır. Çalışmanın kapsamında, yıldırma davranışlarının örgütsel politika dışındaki diğer potansiyel öncelleri üzerinde de durulmuştur.Veri toplamada anket yöntemi kullanılmıştır. Veriler 2 ayrı örneklemden toplanmıştır. Yatay düzeyde yıldırma davranışlarının araştırıldığı anket formunu 238, dikey düzeydeki yıldırma davranışlarının araştırıldığı anket formunu 217 kişi cevaplamıştır. Yıldırma davranışlarının ölçümünde Leyman (1996) tarafından geliştirilen sınıflamaya dayanarak hazırlanan yazılı senaryolar kulanılmıştır. Makyavelizm ise Mach-IV ölçeği kullanılarak ölçülmüştür.Araştırmanın sonucunda, yıldırma davranışlarının kişilerin örgütsel kararları kendi çıkarlarına hizmet edebilecek şekilde etkilemede kullandığı etkili politik taktikler olarak görüldüğü belirlenmiştir. Ayrıca, yıldırma davranışlarının algılanan etkililik düzeyinin etkilenmek istenen karar türüne göre de değişikilik gösterdiği bulunmuştur. Bireysel özelliklerin bu algıya olan etkisine bakıldığında, yaş ve eğitim durumunun istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin bulunmadığı, ancak cinsiyetin bu algıyı istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde etkilediği ortaya konmuştur. Bu doğrultuda, kadınların yıldırma davranışlarını erkeklere göre daha etkili politik taktikler olarak algıladığı ve bu farkın tüm karar alanlarında gözlendiği belirlenmiştir. Ayrıca, Makyavelist oryantasyonu düşük olan katılımcıların da, yüksek olanlara göre yıldırma davranışlarını daha etkili politik taktikler olarak algıladıkları görülmüştür. Yıldırma davranışlarının politik olmayan diğer faktörlerle ilişkisi araştırıldığında, farklı yıldırma davranışlarının farklı nedenlerle ilişkilendirildiği, ancak yönetimin ilgisizliği maddesinin en çok ilgili bulunan faktör olduğu belirlenmiştir.Araştırma bulguları yıldırma davranışlarının etkili politik taktikler olarak algılandığını ortaya koyarak yıldırma konusundaki teorilere farklı bir bakış açısı getirmiştir. Araştırma bulguları iş yaşamında yöneticilere yıldırma konusunda etkili müdahale ve koruma yöntemleri geliştirme ve uygulama konusunda önemli ipuçları sağlamaktadır. Ayrıca, bulguların lider ve yönetici yetiştirme ve geliştirme programlarında ele alınması, bu konuya dair farkındalığın artmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Bullying has become a popular research topic in the field of management and organization due to its severe consequences on individuals, organizations as well as in societies. Researchers have strongly emphasized that in order to understand the complex nature of bullying and providing effective implementation of intervention and prevention policies, its antecedents and correlates should be well outlined.It is known that bullying can be done as a rational behavior or a deliberate strategy from the perspective of the perpetrator. In some cases, people may deliberately bully others to push them out of the organization, manipulate their behaviors or outperform them. Hence, bullying behaviors can be used as political tactics to serve the self interests of the perpetrators/political actors.Although it is known that bullying behaviors can be examined as a part of organizational politics, few studies investigated the nature of this relationship. Hence, there are many unanswered questions regarding the association between bullying and organizational politics. Based on this gap, this study examined bullying behaviors as organizational political tactics and investigated if they are perceived as effective political tactics in the workplace. Besides, the effects of individual factors that may influence this perception such as age, gender, education and Machiavellianism were also investigated. Moreover, other potential reasons of bullying and their relevancy with different bullying behaviors were identified in the context of the study.Survey method was employed as a research tool. Data was collected from two samples; 217 participants responded to vertical bullying and 238 participants responded to horizontal bullying questionnaire. Written vignettes were prepared to explain different bullying behaviors based on Leymann?s classification (1996), and Machiavellian orientation was measured by Mac-IV scale.Results showed that bullying behaviors were perceived as effective political tactics. In fact, their effectiveness changed according to the decision domains that the perpetrator aimed to influence and served his/her self interests. Regarding individual characteristics, the effect of age and education was not found as statistically significant. However, the effect of gender on the perceived effectiveness of bullying across different decision domains was found as statistically significant. Accordingly, female respondents perceived the overall effectiveness of different bullying behaviors as more effective political tactics than male respondents. Furthermore, people with low Machiavellian orientation perceived bullying behaviors as more effective political tactics than people with high Machiavellian orientation. Regarding, the relevancy of bullying behaviors with different reasons, it was identified that different bullying behaviors were associated with different reasons. However, generally the low attention of management was seen as the most relevant reason for being bullied.Results provide remarkable contributions to theory by emphasizing the fact that bullying behaviors were perceived as effective political tactics. Moreover, it provides important clues for managers for providing effective prevention and intervention methods. Moreover, research findings can be utilized in the design of leadership and management training programs.