A development and management model for model making facilities in industrial design education
Endüstriyel tasarım eğitimi için bir model yapım olanakları geliştirme ve yönetme modeli
- Tez No: 239103
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. CAN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmanın amacı endüstriyel tasarım okullarında sıfırdan bir model yapımolanağı kurma yahut var olan bir model yapım olanağını geliştirme çalışmalarındaörnek alınabilecek bir model oluşturmaktır. Çalışma bu modeli oluştururken, ayrıcaikinci bir amaç olarak da Türkiye'de model yapım olanakları (ve makina atölyeleri)hakkında insanların zihinlerinde yıllar içinde bir gelenek hatta daha da kötüsü kültüredönüşmüş olan kötü fikirleri değiştirmeyi amaçlamaktadır. Bu amaca ulaşmak içinçalışma en büyük öncelik olarak sağlık ve güvenlik, ardından etkili planlama veyönetme, ve olabildiğince tüm fakülte elemanlarının katılımını ki diğer bir değişlesorumluluğun dağılımını vurgulamaktadır. Çalışma olanaklara hacim ve yapı, veüzerinde bulundurması gereken özellikler olarak, ve bu yapının içindeki donanımolarak odaklanmaktadır. Bu tip olanaklarda önem verilmesi gereken özellikler olanhavalandırma ve ışıklandırmayı, ne tip olanakların (e.g. ahşap atölyesi ve son katatölyesi) kurulması konuları üzerinde duruluyor. Yönetim ise çalışmanın vurguladığıson ama büyük ihtimalle de model yapım olanakları kurulumunun en zor bölümdür.Çalışmanın uygulamaları İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve TasarımFakültesi Model Yapım Olanaklarında yer almaktadır ve olanaklar kurulumaşamasında olduğu için de geliştirilmeleri devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to create a model to help establishing a model makingfacility in an industrial design school from scratch or developing an existing modelmaking facility. While creating the model, the study also aims to change the idea inpeople?s minds in Turkey about model making facilities (and any machine facilities)that has been established as a habitude or even worse, a culture. To achieve this aim,the study emphasizes the importance of health and safety with the highest priority,effective planning and management, and as much contribution of faculty members aspossible, which means the distribution of the responsibility. The study focusesmainly on the facility as the space and what features it should have, and the facilityas the hardware in it. Important features of such facilities like ventilation, lighting,safety management is mainly emphasized followed by what types of facilities (e.g.woodworking and finishing) should be established is discussed. Management is thelast but probably the hardest part of an establishment and development process thatthe study focuses on lastly. The applications of the study is done at the IzmirUniversity of Economics Fine Arts and Design Model Making Facility, and is beingdeveloped as the facility has still been in establishment phase.