The external debt situation of the turkish private sector: Evidence from Turkish textile sector
Türk özel sektörünün dış borç durumu: Türk tekstil sektöründen kanıtlar
  1. Tez No: 239104
  2. Yazar: İSMAİL ERDEM OK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA OGUS BİNATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tezin amacı 2001 den 2007 yılı sonuna kadar Türk Özel Sektöründe yabancı para ile kredi kullanımının artıp atrmadığını göstermek,eğer yabancı para ile borçlanma var ise bu yıllarda borçların dağılılını istatiksel tablolarda göstererek,aşırı dış borç kullanımı yüzünden oluşabilcek kur riskleri ifade etmektir.Kurlardaki oynaklıktan kaynaklı en yüksek zararlar 2001 Şubat krizinden sonra gerçekleşmiş ve kurları takip etmenin gerekliliği ve önemi artmıştır.Günümüzde firmalar kur riskine özel koşulları ve gelir kaynakları açısından farklı oranlarda maruz kalmaktadırlar.Tezde ayrıca dış borç kullanımının özel sektör,kamu ve Merkez Bankası arasında yüzdesel değişimi ve dağılımı grafiklerle gösterilmiş özel sektörün yabancı ile borç kullanımının nedenleri sayısal uygulamalarla açıklanmıştır.Dolar ve Euro kurunun genel seyrinin Türk özel sektörün borçlanması üzerine etkisi analiz edilmiş,iç piyasa ve yabancı piyasalardaki faiz oranları karşılaştırılmıştır.Ayrıca, Türk Tekstil Sektörünün finansal tabloları rasyo analizleri yapılarak incelenmiştir.Çalışmanın son kısmımda iki farklı firmanın riske maruz değer methodu kullanılarak döviz kuru riskinden dolayı kaybedecekleri en yüksek değer ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
The goal of this thesis is to show whether or not the ratio of foreign currency in Turkish private sector loans increased from 2001 to end of 2007, if the debt was in foreign currency to show these years external debt ratios and its distribution by statistical tables for these years,to explain the exchange rate risk because of using excessive external debt could be.The highest losses occured by volatility of exchange rates in Turkey was after the February 2001 crisis and increased the importance of foreign exchange rates and the necessity of following them.Nowadays companies are exposed to exchange rate risks in different ratios because of their special conditions or revenue sources.Thesis has also indicated that,the percentage change and distribution of external debt among the public sector,the private sector and the National Bank by charts;the reasons of the increasing use foreign debt by the private sector has been explained by quantitative applications.The general trends of the dollar and the euro and their effects on the external debt of The Turkish Private Sector has been analyzed and in the interest rates in domestic market and foreign interest rates has been compared.In addition, the thesis has inspected financial tables of the Turkish Textile sector by using ratio analysis.In the final part of the study two different companies analyzed by using value at risk method and their the worst expected value that could be lost because of exchange rate risk has been measured.