Yapılandırmacı öğrenme yaklaşımı temelli yeni ilköğretim programına ilişkin veli görüşlerinin değerlendirilmesi
Based on constructivist approach to learning about the new primary education program is aimed to evaluate parents' views
  1. Tez No: 239208
  2. Yazar: GÜLÇİN ALDIRMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADİL ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
2005-2006 eğitim-öğretim yılında uygulamaya konulan Yeni İlköğretim Programı eğitimde büyük bir değişim oluşturmuştur. Bu araştırmada; yapılandırmacı öğrenme yaklaşımı temelli yeni ilköğretim programına ilişkin veli görüşlerinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır.Bu çalışmada, nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bilgi toplama aracı olarak anket hazırlanmış ve bu anketler İstanbul ili Ümraniye, Çekmeköy ve Ataşehir ilçelerinde 5 ilköğretim okulundaki 215 veliye uygulanmıştır. Anketten elde edilen veriler değerlendirilerek, ortaya çıkan değerlere ait tablolar oluşturulmuştur.Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde araştırmanın amaçlarına yer verilmiştir. İkinci bölümde yeni ilköğretim programı ve veli eğitimi üzerine yapılmış araştırmalara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde araştırmanın yöntemi, evreni ve örneklemi ile ilgili bilgilere yer verilmiştir. Dördüncü bölümde araştırmanın sonucunda toplanan anketlerin SPSS programında işleme konulduktan sonra ortaya çıkan değerlere ait oluşturulan tabloların istatistikî değerlendirmeleri verilmiştir. Beşinci bölümde istatistiki tablolar tartışılmış, sonuçlar ve önerilere yer verilmiştir.Araştırma sonucunda; örneklemi oluşturan velilerin anne, baba ve diğer olması, yaş düzeyi, öğrenim düzeyi, mesleği, para düzeyi, sosyo-ekonomik düzeyi, okuma düzeyi gruplarının sıralamalar ortalamaları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Bu değişkenler, velilerin Yeni İlköğretim Programı ile ilgili görüşlerini etkilememektedir.
Özet (Çeviri)
In the 2005-2006 academic year subject to the application of the new elementary education program has made a big change. In this study, based on Constructivist approach to learning about the new primary education program is aimed to evaluate parents' views.In this study, quantitative research methods were used. As information gathering tool questionnaire has been prepared and these questionnaires were applied to 215 parents in five primary schools in Istanbul province; Ümraniye, Çekmeköy and Ataşehir districts.Evaluating the data obtained from the survey,the resulting value of tables were created.Work consists of five sections. The first part was given to the aims of the research.In the second part, research on the new primary education programs and parents' education were included. In the third section ,information about the methods universe,sample of research were included.In the fourth section, statistical reviews of the resulting value of created tables after collecting on the results of the survey research being processed in the SPSS program are given. Statistical tables have been discussed in the fifth section, conclusions and recommendations are included.Research result; the parents, constituting the sample, being Mom, Dad and the other, the age level, educational level, profession, benefit levels, socio-economic level, reading level, the difference between the average ranking of the group wasn?t been able to found statically significant. These variables does not affect the parents' opinions about the new primary program.