Bilişim teknolojilerinin ilköğretimdeki denetim faaliyetleri üzerindeki fayda ve kullanılabilirliği(İstanbul-Üsküdar ilçesi örneği)
The the benefits and implementability of information technologies for inspection activities(The case of Üsküdar district)
- Tez No: 239212
- Danışmanlar: DR. MUSTAFA FARSAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Türk eğitim sisteminde ki çağdaş gelişmelerle birlikte, denetimde de bilgisayar etkili olmaktadır. Bilgisayar okul ve sınıf ortamlarımızda önemli bir yer kazanmıştır. Bilgisayarın ve bağlı olarak internetin okul içinde rahatça kullanılabilmesi ile sınıf yönetimi stratejileri, okul yönetimi ve bağlı olarak İlçe ve İl yönetimleri için etkin bir veri toplama aracı olmasının yanı sıra öğrencilerin öğrenme ortamlarında ki yaratıcılıklarını ve sürekliliklerini destekleyici, kendilerini ifade yetilerini geliştirici bir ana araç haline gelmektedir. Öğretmenler için de belli sürelerde geri dönüt alamadıkları bir süreç halinden kurtulmakta, sistem üzerinden öğrenci başarı düzeyleri, öğretmen uygulamalarını görebilecekleri, somut verilere bağlı bir iç denetim sağlayacaktır.Bu araştırma da, ilköğretim düzeyinde Öğretmen ve idarecilerin denetimde bilişim teknolojilerinin kullanılmasının faydalı ve kullanılabilir olup olmadığı ile ilgili görüşlerinin ne düzeyde olduğu araştırılmıştır. Araştırmada bağımsız değişkenler kişisel bilgiler, bağımlı değişken ise algılanan bilgisayarlı denetimle ilgili hazırlanan ölçektir. Amaç, denetimde bilgisayar ve internet kullanımı ile öğretmen (cinsiyet, yaş, meslekte ki kıdem, branş vb.) arasında faydalılık ve kullanılabilirlik ile ilgili algı farklılıklarını veya benzerliklerini ortaya çıkarmaktır.Araştırmada betimsel tarama metodu kullanılmıştır. Bu yöntem 7 İlköğretim okulunda ki öğretmenlere (1. ve 2.kademe) ve idarecilerine uygulanmıştır. Araştırma kapsamında toplam 218 kişiye anket uygulanmıştır.Birinci bölümde kişisel bilgilerle ilgili sorular, ikinci bölümde ise bilgisayarın denetimde kullanımı ile ilgili 2 farklı bölümü ( faydalılık ve kullanılabilirliği) içeren 31 soru bulunmaktadır.Bu araştırma, 6 bölümden oluşturulmuştur. Bunlar; Giriş, Literatür İncelemesi, Yöntem, Bulgular, Sonuç ve Öneriler bölümleridir. Bulguların değerlendirilmesinde hata payı anlamlılık düzeyi p.05 olarak değerlendirilmiş ve tablolarla belirtilmiştir.Araştırmada, öğretmen ve idarecilerin algısıyla denetimde bilişim sistemleri (bilgisayar ve internet) kullanılabilirliği ve faydalılığı değerlendirilmiş, öğretmenlerin ve idarecilerin birbirlerine paralel olarak bilişim sistemlerinin denetimde yaygın olarak kullanılması gerektiği düşüncesine ait oranlarının yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Bu araştırmanın, denetimde bilişim sistemlerinin kullanılması açısından öğretmen-öğrenci ve velilerin yanı sıra Milli Eğitim sistemimizde denetim uzmanlarına, Eğitim Teknolojileri Bölümüne ve okul yöneticilerine ışık tutacağı görüşündeyim.
Özet (Çeviri)
Besides the modern developments in Turkish Education System, control is also supported by computer system. Computers have an importance in our schools and classes. Class management strategies have become easy to access for school management and its subsidiaries in the district and provincial administrations by using computers and internet and it has been an effective data collection vehicle. Although computers are supporting the creativity of the students, helps expressing themselves curriculum faculties a main instrument. For teachers, it?s easier to see the exact feedbacks, the system let them an inner control that they can see the student achievement levels and teacher practices.In this research, the primary-level teachers and administrators in control of the use of information technology is useful and can be used with the views that were investigated at what level. In the research, the independent variables are personal informations, dependent variables are related to perceived control computer is prepared scale. The aim is to uncover to control the computer and internet use among teachers and the availability of beneficial differences or similarities with the perception.In the research, descriptive scanning method was used. This method has been applied to 7 elementary school teachers( 1st and 2nd grade) and administrators. It has been applied to 218 people in total. The first section includes questions about personal information,in the second section on using computers in the control of 2 different sections (utility and usability) containing 31 questions are available.This research is composed of 6 chapters. These are: Introduction, Literature Review, Methods, Evidences, Conclusions and Recommendations. On evaluation of evidences, the tolarance of significance level was considered as p.05 and it is specified in the table.In the research, the perceptions of teachers and administrators in the field of control systems (computer and internet) was evaluated of its availability and utility, parallel to each other as teachers and administrators in control of information systems should be used as the common idea is concluded that for high rates.I believe, this research will guide to the students, teachers and parents as well as our national education system audit professionals, Educational Technology Department and school administrators on using audit information systems.