İlköğretim okulu öğretmenlerinin motivasyon, mesleki benlik saygısı ve mesleğe yönelik yetkinik duygusu algıları arasındaki etkileşim
Interaction among motivation, vocational self-esteem and vocational self-esteem perceptions of primary school teachers
- Tez No: 239213
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Öğretmenlik mesleği eğitim sistemine ışık tutacak şekilde sürekli bir gelişme ve ilerleme içerisindedir. Bir insan olarak çeşitli zorluklara açık olarak görev yapan öğretmenin etkin öğretmen olabilmesini desteklemek amacı ile yapılan bu çalışmada mesleki saygınlık, motivasyon ve mesleğe yönelik yetkinlik duygusu algıları arasında bir etkileşim modeli kurulmuştur. Tutumlar üzerine yapılanan kuramsal temel, örneklemini İstanbul ili Kadıköy ilçesinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi ilköğretim kurumları içerisinden 14 ilköğretim okulundan seçilen 161 ilköğretim birinci kademe öğretmenlerinin oluşturduğu bir saha çalışması ile yapılmıştır. Araştırma verileri Meslekî Benlik Saygısı Ölçeği, Motivasyon Faktörleri Öncelikler Sıralaması Anketi ve Öğretmen Görüşleri Ölçeği ile toplanmıştır. İlişki analizlerinde Korelasyon analizi, Ki-Kare testi ve Çoklu Regresyon analizi; farklılık analizlerinde ise Kolmogorov-Smirnov testi, Kruskal-Wallis testi ve Mann-Whitney U testi uygulanmıştır. Meslekî Benlik Saygısı Faktörleri'nin Mesleğe Yönelik Yetkinlik üzerinde belirleyici etkileri bulgulanmıştır. Mesleğe Yönelik Yetkinlik Duygusu Faktörlerinin Meslekî Benlik Saygısı üzerinde belirleyici etkileri bulgulanmıştır. Motivasyon Faktörleri'nin Meslekî Benlik Saygısı ve Mesleğe Yönelik Yetkinlik ile ilişkisi istatistiksel açıdan anlamlı bulunmuştur. Mesleğe Yönelik Yetkinliği tanımlayan Meslekî Benlik Saygısı Faktörleri'nin ve Meslekî Benlik Saygısını tanımlayan Mesleğe Yönelik Yetkinlik Duygusu Faktörleri'nin araştırmaya katılan öğretmenlerin hiçbir demografik özelliğine göre farklılaşmadığı belirlenmiştir. Motivasyon faktörlerinin bazılarının yaş ve kıdem gibi demografik özelliklere göre farklılaştığı bulunurken, cinsiyet ve medeni duruma göre farklılaştığı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Profession of teaching is in a contiuous development and progress, enlighting the education system. An interaction model is built among perceptions of occupational self esteem, motivation and teacher efficacy in this study which is carried for effective teacher out of teacher serving in conditions open to various difficulties as a person. The study, based on theorethical foundation on attitudes, is applied through a survey with sampling from first level primary school teachers in 14 primary public schools among 161 of them in Kadıköy district of Istanbul those belong to Ministry of National Education. Data is gathered with Occupational Self Esteem Scale, Priority Rank Motivation Factors Questionnaire and Teacher Efficacy Scale (Teachers? View Scale). Correlation analyses, Chi-square test and Multiple-regression analyses are used for the relationship analyses. Kolmogorov-Smirnov test, Kruskal-Wallis test and Mann-Whitney U test are used for the difference analyses. It is found that some of the motivation factors are more significantly related to Occupational Self Esteem than they are for Teacher Efficacy. It is also found that some of Occupational Self Esteem factors determine Teacher Efficacy where some of Teacher Efficacy factors determine Occupational Self Esteem. None of the Occupational Self Esteem factors determining Teacher Efficacy and Teacher Efficacy factors determining Occupational Self Esteem are found differing according to demographic characteristics of teachers. It is also found that some of motivation factors, like age and tenure differ according to demographic characteristics of teachers and some of them like gender and marital status do not differ.