İlköğretim 7. sınıf Sosyal Bilgiler Türk Tarihinde Yolculuk Ünitesindeki kazanımların öğretmen görüşlerinre değerlendirilmesi
The evaluatıon of the gaınıngs of the 7th grade socıal studıes unıt ?the journey through the Turkısh hıstory? accordıng to theachers? vıews
- Tez No: 239262
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. KÜRŞAT GÖKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı İlköğretim kurumlarında görev yapmakta olup, 7. Sınıf derslerine giren Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin Türk Tarihinde Yolculuk Ünitesinde yer alan kazanımlarla ilgili görüşlerini tespit etmektir.Araştırma örneklemini; Ankara ili Mamak ilçesinde 2008-2009 öğretim yılında sistematik örnekleme yöntemi ile seçilmiş MEB'e bağlı 32 İlköğretim Okulunda görev yapan, 7. Sınıfların derslerine giren Sosyal Bilgiler öğretmenleri (36 kişi) oluşturmaktadır.Veriler, araştırmacı tarafından öğretmenlerin Türk Tarihinde Yolculuk Ünitesinde yer alan kazanımlara dair görüşleri tespit etmek için geliştirilen anketle toplanmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde ?SPSS 15? (Statistical Package for Social Sciences) Paket Programı kullanılarak frekans (f) ve yüzde (%) hesaplamaları yapılmıştır.Araştırma sonucunda, ilköğretim okullarında görev yapan Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin Kültür ve Miras öğrenme alanının ?Türk Tarihinde Yolculuk? ünitesinde yer alan kazanımlara ilişkin değerlendirmelerinin öğretmenlerin cinsiyetine, eğitim düzeyine, hizmet yılına ve asıl branşlarına göre anlamlı farklılık olup olmadığı ifade edilmiştir. Ayrıca anket ve literatürden elde edilen verilerden çıkarılan öneriler çalışmanın sonucunda verilmiştir.Anket uygulamaları ve literatür taramaları sonucunda bu ünitedeki kazanımların kazandırılma düzeyi ile bu ünitenin işlenişinde karşılaşılan problemlerin çözümüne ilişkin görüş ve öneriler sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to survey the opinions of the 7th grade social studies teachers about the gains of the unit of the Journey through the Turkish History.Universe of this research includes 36 teachers who were selected with the method of systematic sampling, lecture in social studies course of 7th grades and employed in 32 elementary schools of the National Education Ministry in Mamak, Ankara in the academic year of 2008-2009.Data are obtained by the questionnaire which is oriented to determine the teachers? views about the gains of the unit of the Journey through the Turkish History. In the analysis of findings, frequency (f) and percentage (%) are formed and interpreted by using ?SPSS 15? (Statistical Package for Social Sciences) package program.In the final part of this research, it is examined whether there is any difference in the elementary schools? Social Studies teachers? assessments considering their sex, education level, service year, and course fields about the gains of the ?Journey through the Turkish History? unit which takes place in the Culture and Patrimony chapter. Besides, the proposals derived from the literature and the questionnaires are given.At the end of the questionnaires and the literature search, it is also aimed to provide thought and views about the acquisition level for the gains of this chapter and the solutions to the problems encountered while studying the chapter.