Medikal turizm sektöründe büyük veri uygulamaları üzerine nitel bir araştırma
A qualitative research on the applications of big data in the medical tourism sector
  1. Tez No: 520056
  2. Yazar: IKHLAS ABUBAKER ALI AWLAQI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KÜRŞAD TÜFEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Büyük veri, farklı sektörlerdeki birçok işletmeyi rekabetçi üstünlük sağlamak ve ürün/hizmetlerini geliştirmek için faaliyetlere uygulanan yeni bir kavram olarak işdünyasında yerini almıştır. Bu çalışmada büyük veri kavramı, önemi ve uygulama alanları teorik bir çerçevede vurgulanmıştır. Ayrıca, sağlık turizmine genel bir bakış sağlanarak, medikal turizm ve sağlık turizmi arasındaki büyük farkın açıklığa kavuşturulması üzerinde durulmuştur. Buna ek olarak, sağlık ve medikal turizm sektöründeki büyük veri uygulamaları incelenmektedir. Bu araştırmanın temel amacı,medikal turizm sektöründe ve özellikle saç ekimi sektörüne odaklanarak, büyük veri uygulamaları ve Türkiye'deki büyük veri uygulamalarının mevcut durumunu incelemektedir. Bu araştırma nitel araştırma deseni ile ele alınmıştır. Bu kapsamda, İstanbul'da faaliyet gösteren saç ekimi merkezleri ile görüşmeler yapılmıştır. Araştırmada kapsamında hedef kitleyi seçerken tüketicilerin tercihlerini etkilemek için büyük verinin analiz teknikleri ile pazarlama stratejilerinde kullanıp kullanmadıkları üzerinde durulmuştur. Araştırmada elde edilen bulgular, büyük veri uygulamalarının İstanbul'daki saç ekim sektöründe yaygın olarak kullanılmadığını ve birçok saç ekim merkezinin hizmetleri geliştirmek ve yeni müşteri kazanmak için Facebook analizi ve Google AdWords gibi bazı temel veri analizi tekniklerini kullandıklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Big data has taken its place in the business world as a new concept applied to the operations of many businesses in different sectors in order to provide competitive advantage and improve the products/services offered. In this study, the concept of big data and its importance and the areas of application are highlighted in a theoretical framework. Additionally, providing an overview of health tourism, a clarification of the major difference between medical tourism and health tourism is emphasized. Moreover, the application of big data in the sector of health and medical tourism is examined. The main aim of this study is to observe the application of big data techniques in the health/medical tourism sector, particularly focusing on the hair transplant sector in Istanbul, Turkey. A qualitative approach was used in this research. Within this scope, interviews were conducted with hair transplantation centers operating in Istanbul. Within the framework of the research, the interviews conducted emphasized on whether these hair transplant centers use big data and its analysis techniques in their marketing startegies in order to influence consumers' preferences when choosing the best destination to undergo a hair transplantation. The findings of this research show that big data applications are not widely used in the hair transplant industry in Istanbul and that many centers are using some primary data analysis techniques such as Facebook analysis and Google AdWords to improve the services provided and obtain new customers.