Küreselleşme sürecinde ulus-devlet olgusu ve Türkiye
  1. Tez No: 239277
  2. Yazar: ATİLA ÖZVAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OYA DAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Son 25 yıldır teknolojik, siyasi ve ekonomik şartlarda dünya genelinde ve daha önce görülmemiş hızda değişiklikler yaşanmaktadır. Başlıca sonuçları yoğunlaşan uluslararası ilişkiler ile farklı siyasi ve ekonomik sistemlerin yakınlaşması olan bu süreç, küreselleşme olarak adlandırılmaktadır. Bilginin öne çıkışıyla ?Sanayi Devrimi? ve ?Modernite?nin biçimlendirdiği sosyal ve siyasi yapılarda görülen değişme, küreselleşmenin başlıca karakteristiğidir. Bu bağlamda görülen, ulus devletin milli kimlik ve egemenlik gibi temel unsurlarına yönelik değişiklikler önemli tartışmalara sebebiyet vermektedir. Bu bağlamda çalışmanın birinci bölümünde küreselleşme olgusu, ona yüklenen çeşitli anlamlarıyla ele alınmış, süreçle ilgili düşün adamlarının farklı yaklaşımları özetlenerek, sürecin tarihi arka planı ile ekonomik, kültürel ve siyasal boyutları değerlendirilmeye tabi tutulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde ise ulus-devletin oluşumu ve temel unsurları anlatılarak küreselleşme sürecinin ulus-devlet yapılarında meydana getirdiği değişimler ele alınmış ve özellikle ulus devletin siyasal ve ekonomik anlamda işlevlerinde yaşanan daralmadan bahsedilmiştir. Bu sürecin etkin aktörleri olan uluslararası sermaye ve kurumların ulus-devletin yapısında oynadıkları değişim rolleri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde de küreselleşmenin Türkiye'ye etkileri anlatılarak, Türkiye'nin küreselleşme sürecine katılımı ve bu süreçte Türkiye'nin ulus-devlet yapısında meydana gelen değişimler değerlendirilmeye çalışılmıştır. Diğer taraftan Türkiye'nin bu süreçten olumsuz etkilenmemesi için neler yapılması gerektiği, küreselleşen dünyada Türkiye'nin seçenekleri farklı alternatiflerle ortaya koyulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The last 25 years have witnessed a world-wide set of changes in technological, political and economic circumstances which have been occurring at a pace that has never been seen before. This process, whose main consequences have been enhanced international relations and depolarization between different political and economic systems, has been known as globalization. The change that takes place in the social and political structures which have been formed by the ?Industrial Revolution? and ?Modernity? along with the promotion of information is the most significant characteristic of globalization. The alterations regarding some basic factors such as national identity of the nation-state have raised a remarkable amount of discussions. The first part of the work deals with the very concept of globalization including various meanings that have been attached to it. Different approaches of theoricians concerned with the process are summarized and the historical background of the process alongside with its economic, cultural and political dimensions are evaluated. The second part of the work mostly covers the formation of the nation-state and its major components also handling the changes in the structures of nation-states brought about by the process of globalization. The constrictions that have been experienced in the political and economic functions of nation-states are thoroughly dwelt upon. The roles of international capital and institutions, which are active elements of this process, on the changes in the structures of nation-states are analyzed. Lastly, the third part is an endeavor to evaluate Turkey?s involvement in the process of globalization, its impacts on Turkey and the structural changes regarding the process that have occurred in Turkey as a nation-state. Moreover, Turkey?s options in a globalizing world are presented, offering various alternatives and at the same time explaining what should be done so that Turkey will not be effected negatively by the process of globalization.