Yapılarda dış cephe reklâm faaliyetleri ve malzeme bilgisi
Siding advertisement activities on buildings and material information
- Tez No: 239391
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MEHMETŞAN YILDIZHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Grafik tasarım ve reklâm sektörü, hedef kitlesini etkileyecek farklı fikirlerle reklâm proje çalışmaları üretmeye devam etmektedir. Hedef kitle üzerinde sağlanan başarı oranının fazlalığı ve sürekliliği ancak karşısındakine verdiği güven ve etkilemekten geçmektedir. Grafik tasarımcı reklâm çalışması; görsel çizim şekilleri, renk uyum kriterleri, yazı puntoları ile beraber birbirini tamamlayacak şekilde ortaya çıkmaktadır. Reklâm sektörünün başarısı yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı iyi bir grafik tasarımdan geçmektedir.İyi bir reklâm çalışmasının oluşmasında grafik tasarımcının mesleki kabiliyeti önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca sağlanacak olan başarı, grafik tasarımcının almış olduğu teorik eğitimle beraber, iş deneyim tecrübesi ile de doğru orantılıdır. Akademi ortamında alınan eğitimin, ara staj ve reklâm ofislerinde kazanılan iş tecrübesi ile geliştirilmesi gerekmektedir. Reklâm ve diğer benzeri iş kollarında teorik bilgilerin etkisinin az olduğu, asıl önemli olanın yoğun ve sürekli bir şekilde beyin jimnastiğinden geçtiği bilinmesi gereken önemli bir husustur.Bu çalışmada, reklâm çeşitleri içerisinde yer alan açık hava reklâmcılığının oluşumunda grafik tasarımın önemi ve ilkeleri incelenmiştir. Reklâm ve grafik tasarımın ülkemizde ve dünyada sosyal ve siyasal yaşantılarla birlikte süregelen gelişimi, tasarımı oluşturmadaki etkenleri ile beraber ele alınarak araştırılmıştır.Yukarıda belirtilen hususların detaylandırılmasında ve gerçekleştirilmesinde kullanılan araç ve gereçlerle beraber, bu konuda çalışan grafik tasarımcılar ve karşılaştıkları sorunlarda detaylı bir şekilde incelenmiştir. Açık hava reklâm faaliyetlerinin tüketici üzerinde oluşturduğu etkiler ile, bu etkilerin tüketici zihninde neden olduğu sorunlar ve faydaların incelenmesi sağlanmıştır.Reklâm konusu başlığı altında yapılan sosyal içerikli araştırmalarla, tüm reklâm çalışmaları içerisinde açık hava reklâm çalışmalarının önemi ve diğer reklâm çalışmalarına kıyasla aldığı başarının nedenleriyle ilgili detayların incelenmesi sağlanmıştır. Ayrıca yapılan araştırmalarla, grafik tasarımcının özgür ve yalın tasarımlarla oluşturduğu açık hava reklâm projelerinin, başarılı reklâm çalışmaları arasında yer aldığı anlaşılmıştır.Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde yapılan anket çalışmaları konunun incelenmesinde bize önemli bilgiler vermektedir. Yapılan dış cephe reklâm faaliyetlerinin hedef kitle üzerinde istenilen etkiyi sağlayarak, bu gibi çalışmaların ürünün satın alınması ve/veya satışı yapılan yere çekilmesinde etken bir faktör oluşturduğu açıkça görülmektedir.Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; İnsanoğlunun tükenmek bilmeyen başarı hırsı, teknolojinin dünyada hızla ilerlemesi ve yüksek satış rakamlarını hedefleyen firmaların istekleri, doğrudan doğruya reklâmsal faaliyetleri etkilemekte ve izleyicisinin isteklerini şekillendirmektedir. Bu süreç açıkça reklâm çalışmalarının sınır tanımayacağını ve talepler devam ettikçe de çeşitleneceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Graphic design and advertising sector, will affect the audience with different ideas to generate publicity project work continues. Provided on the audience success rate against excess and continuity, but the trust and are late to affect. Graphic designers work advertising; visual drawing shapes, colors, compatibility criteria, together with the article points is emerging to complement each other. The success of the above-stated reasons Advertising industry a good graphic design is passed.A good graphic designer in the creation of promotional activities play an important role are the professional capability. In addition, the success will be provided, graphic designers have received the training with the theoretical, with work experience is directly proportional to experience. Received training in the academy environment, between the internship and work experience acquired by advertisement or in the office needs to be improved. Advertising and other similar businesses in the impact of theoretical knowledge is scarce, indeed an important way from the intense and continuous through the mental gymnastics that is important to know.In this study, types of advertising within the graphic design of outdoor advertising in the formation of the importance and principles examined. Advertising and graphic design, social and political life of our country and the world, together with the ongoing development, taken together with the design created by parsing factors were investigated.Details of the foregoing and the realization used along with tools and equipment, graphic designers working on this issue and have encountered problems in a detailed manner examined. Outdoor advertising activities created impacts on consumers, these effects are caused by the consumer's mind, examining issues and benefits are provided.Advertising under the heading of the social issues through research, promotional activities in all outdoor advertising and other promotional activities in comparison to the importance of work receives details about the investigation of the cause of the success has been achieved. In addition to research, graphic designer created a free and simple designs of outdoor advertising projects, studies among successful advertising has been understood that.Ankara, Istanbul and Izmir in the survey of studies examining the issue gives us important information. The external facade of the audience on advertising activities by providing the desired effect, such work to the purchase of the products and / or sale of a factor formed a factor in the location shot is clearly visible.Research has shown that, man never run out of ambition to successfully, rapidly advancing world of technology and high sales figures of the companies targeted requests directly affect advertising activity and shape the audience's requests. This process will clearly recognize the limits of their advertising work and requests are going to continue the diversification.