Eskişehir manavlarının müzik kültürü
Music culture of manavs' in Eskişehir
  1. Tez No: 239396
  2. Yazar: PELİN DEMİRÇE ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MELİH DUYGULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Folklore, Music
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma Eskişehir ilinde yaşayan ve ?Yerli Halk? olarak bilinen Manavların müzik derlemeleri üzerine yapılan ilk çalışmadır. İnsan hayatında önemli bir yeri olan müziğin Manavların müzik kültüründeki etkilerinin araştırılması ve özgün bir biçimde belirlenmeye çalışılması konu olarak alınmıştır. Eskişehir ilinin Alpu ilçesine bağlı Özdenk ve Uyuzhamam Köyleri, Mihalgazi ilçesine bağlı Karaoğlan Köyü, Beylikova ilçesine bağlı Uzunburun Köyü, Mihalıççık ilçesine bağlı Korucu ve Karageyikli Köyleri alan araştırmasına dayalı olarak ele alınmıştır.Yapılan alan araştırması sonucunda 12 kaynak kişiden toplam 27 türkü derlenmiştir. Bu türkülerin müzikâl ve edebi analizleri sonucunda içlerinde Halk Müziğinin genel özelliklerinin yansıtılmış olduğu saptanmıştır. Bu özelliklerin gerek usullerle gerek sözlerle, gerekse ezgi motiflerine yansıdığı görülmüştür. Manavların gelenek ve göreneklerine bağlılıklarının halen devam ettiği saptanmıştır. Kaynak kişilerin verdiği bilgilere dayanarak doğumlarda, düğünlerde, asker uğurlamalarda ve ölümlerde bu dönemlerin gerektirdiği törenleri gerçekleştirdikleri saptanmıştır. Derlenen bazı ezgilerin bu dönemlere ait izler taşıdığı tespit edilmiştir.Manavların, tüm geleneklerinin, inanışlarının ve âdetlerinin bugünkü inanışlar ve uygulamalar ile büyük ölçüde benzerlik gösterdiği tespit edilmiştir. Bu uygulamaların çoğunun bugünde devam ettiğinin anlaşılması, geleneklerimizin hala yaşadığını göstermesi bakımından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This present study is on the native people (folk) of the Eskişehir province known as ?Manav? and their music. To the best of our knowledge, this is the first study on the native people of Eskisehir and their folk music collection. As known, music has an important impact of life and culture, therefore the effect and impact of music to Manav culture and folk music was the authentic topic of this study. This study was based on-site and locality investigation of Özdenk and Uyuzhamam villages of Alpu district, Karaoğlan village of Mihalgazi disctrict, Uzunburun village in Beylikova county, and finally in Korucu and Karageyikli villages in Mihalıçık county within the province Eskisehir.As a result of the onsite reviews and investigations from 12 native resource persons 27 folk songs were compiled. After a literary and musical evaluation it was suggested that these songs contain folkloric elements of Turkish Folk Music. Motives were accordingly to the folk music as reflected by the words, melodies, and methods (tempo), respectively. It was observed that Manav tradition, habits and culture was still devoted today. According to the informatios provided by resource persons relevant ceremonies on birth, weddings, soldier consignments and deaths were conducted. It was found that some of the compiled songs and melodies contained such motives.Tradition, faith and belief as well as customs of Manavs? was found to be transferred and adapted as in the past todays life. As a conclusion, this study showed that the culture is stil living along with importance of tradition and sustainibility.