Gaziantep organize sanayi bölgesindeki firmaların ar-ge ve teknoparklara yaklaşımı üzerine bir uygulama
R&d and tecnopark based company growth model: An application on Gaziantep organized industrial districtm
- Tez No: 239427
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF ÖZSAĞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Science and Technology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Ekonomik anlamda post modern dünyanın yaşadığı değişim yenilik iktisadı üzerinde biçimlenmektedir. Yenilik iktisadının temelini araştırma ve geliştirme (Ar&Ge) faaliyetleri oluşturmaktadır. Zira yenilik iktisadı teknolojik gelişmelere, teknolojik gelişmeler bilgi üretimine, bilgi üretimi de profesyonel Ar&Ge birimlerinin faaliyetlerine bağlıdır. Firmaların büyüme ve gelişmesi Ar&Ge yapıp yapmamalarına bağlı hale gelmiştir. Profesyonel araştırma ve geliştirme birimleri ise teknoparklarda yoğunlaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In change in economic sense that the post modern world is experiencing has been shaping around innovation economics. The foundation of innovation economics consist of research and development (R&D) activities. Innovations economics depends on technological development, technological development depends on knowledge production, and knowledge production depends on the activities of professional research and development units. Companies? growth and development have became more depend on whether they are in R&D activities. Professional research and development units are mainly concentrated in tecnopark.