İşletmelerin web sistemlerini benimseme modelleri: Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi'nde bir uygulama
Web adoption models of firms: A study on firms in Gaziantep Orgnized Industrial Zone
  1. Tez No: 279295
  2. Yazar: GONCA YÜZBAŞI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. İBRAHİM H. SEYREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Günümüzde Internet teknolojilerinin kullanımı oldukça artmış ve hem işletmeler hem de bireyler için vazgeçilmez bir hale gelmiştir. Web teknolojileri firmalara internet üzerinden satış yapma, temel pazarlama faaliyetlerini gerçekleştirme ve bu faaliyetlerin sonucunda rekabet avantajı elde edebilme gibi avantajlar sunmaktadır. Ancak her firmanın web teknolojilerini benimsemesi farklı düzeylerde olabilmektedir. Bazı firmalar web teknolojilerini sadece temel bilgilere ulaşma ve bazı bilgileri sumak için kullanırken, bazıları web üzerinden satış yapmak için kullanabilmektedir. Bu çalışmada Gaziantep Organize Sanayi Bölgesinde yer alan üretim firmalarının web benimseme seviyeleri araştırılmıştır. Çalışma sonucunda firma büyüklüğü, rekabet avantajı ve web benimseme seviyeleri arasında anlamlı bir ilişki bulunurken, firma stratejisi ve web benimseme seviyeleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Ayrıca firmaların web teknolojilerini yeterince kullanmamalarıyla ilgili bazı nedenler ortaya çıkarılmıştır. Bu doğrultuda imalat firmalarına ve web tasarım firmalarına öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In today?s world, the use of Internet technologies has increased tremendously and they have become indispensible tools for people as well as businesses. Web technologies give firms several advantages like selling over the Internet, performing basic marketing functions and gaining competitive advantage. But, companies have differing levels of web adoption. While some firms use web technologies just to access basic information and present some information, others use web to sell their products. In this study, the web adoption levels of firms located in Gaziantep Organized Industrial Zone were researched. As a result of the study, it was found that firm size, competitive advantage and web adoption levels were related but there wasn?t a relationship between firm strategy and web adoption level. Also, some of the reasons for firms not adopting web at a satisfactory level were revealed. Suggestions are provided for manufacturing firms and web developer firms