Misdirected feminism: A comparative analysis of Duygu Asena's works and prominent western feminist writings
Yanlış yönlendirilmiş feminizm: Duygu Asena kitaplarının batı'nın önde gelen feminist yazıları ile karşılaştırmalı analizi
  1. Tez No: 239443
  2. Yazar: SEVAL ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MARTİN CYR HICKS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de kadınların durumunu çağdaş feminist yazar Duygu Asena'nın bakış açısı ile Simone de Beauvoir, John Stuart Mill ve Virginia Woolf gibi Batı'nın önde gelen feminist çalışmalarını ortaya çıkarmış yazarların savunduğu fikirleri karşılaştırmalı olarak analiz ederek incelemektir. Duygu Asena çeşitli çalışmalarında Türkiye'de kadının durumunu ataerkil toplum içindeki eril güç tarafından yaratılmış kısıtlamalar içerisine sınırlandırılmış olması sebebiyle eleştirmektedir. Bu kısıtlamalardan bahsederken de evlilik ilişkileri ve ev içindeki sorumlulukların kadının kişiselliğini ve özgürlüğünü nasıl olumsuz etkilediğine vurgu yapar. Kadının öznelliği ve bağımsızlığı kendi gerçeğini yaratan ve kadınların hayatta kalabilmek için erkeklere bağımlı olduklarını iddia eden eril güç tarafından engellenmektedir. Fakat, Duygu Asena'nın da vurguladığı gibi, bu üretilmiş gerçek aslen tamamen farklı olan gerçeğin kendisini temsil etmemektedir. Gerçekte kadın ve erkek arasındaki tek fark erkeğin fiziksel gücüdür, fakat bu fiziksel güç erkeğe egemen olma, buyurma ve baskı altına alma hakkını vermemelidir.Batı'nın önde gelen feminist eserlerininin yaratıcıları Beauvoir, Mill ve Woolf'un fikirlerinin izini sürdüğümüzde Türkiye'nin feminist akımı Batı dünyasına nazaran oldukça geç bir tarihte takip etmeye başladığı ortaya çıkmaktadır. Duygu Asena'nın ataerkil toplumda kadının teslimiyeti hakkındaki düşünce ve eleştirileri de temelde geçmişin bu önemli feministlerinin fikirlerine dayanmakta ve onlardan etkilenmektedir. Her ne kadar Batı dünyası kadının temel sorunlarını geçmişte tartışmış ve çeşitli çözüm yolları önermiş olsa bile, Türkiye günümüzde halen bu temel sorunları tanımlamak, ve çözüm arayışlarında bulunmak için çaba sarfetmektedir. Bu çalışmanın önemi Türkiye'de kadının durumunu tarihsel olarak oldukça önemli olan Batılı feminist çalışmaların eleştirel yaklaşımlarını ve düşüncelerini de göz önünde bulundurarak değişik bakış açılarından analiz ediyor olmasıdır. Duygu Asena'nın feminist eleştirilerinin Türkiye'de oldukça etkili olduğu bir gerçektir, fakat diğer bir yandan Asena'nın cinsel yaşam özgürlüğüne gereğinden fazla vurgu yapıyor olması Asena'nın savunduğu düşüncelerin yanlış yönlendirilmiş olmasına sebebiyet vermiş, ve Asena feminizminin elit tabaka feminizmi olarak görülmesine neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to discuss the status of women in Turkey from the perspective of an important contemporary Turkish feminist, Duygu Asena, in comparison with the prominent western feminist works of Simone de Beauvoir, John Stuart Mill, and Virginia Woolf. In her books, Duygu Asena criticizes the status of women in Turkey for being restricted within the boundaries created by the male power in the patriarchal society. She focuses on the negative influences of these restrictions deriving from the marital relationship and the domestic responsibilities on the female individuality and independence. The female individuality and independence is impeded by the masculine power which fabricates its own truth to claim that women must always be dependent on men to survive. However, as Duygu Asena asserts, this fabricated truth in no way represents reality. In reality, the only difference between man and woman is the male physical power, but this power should not give man the right to dominate, rule and oppress.By tracing the ideas in the prominent western feminist scholarship of Beauvoir, Mill, and Woolf, it is easy to realize how Turkey is trailing far behind the Western feminist movement. Duygu Asena?s ideas about the female submission in the patriarchal society find its background in the feminist thinkers of the past. Although, the Western world has already discussed and produced solutions to the basic problems of the female sex, Turkey is still struggling to define these problems. The importance of this thesis is that it analyzes the situation of women in Turkey from different perspectives concerning the critical approaches and ideas of the historically prominent feminist critics. On the other hand, it is important to emphasize that although Asena?s feminism is influential in Turkey, because of its emphasis on sexuality, it becomes misdirected; thus, it appears to be an elite feminism which excludes most women in Turkey.