An applicatipon of viable system diagnosis to Erdemir
Yaşayabilen sistem teşhisi modelinin Erdemir' e bir uygulaması
  1. Tez No: 239469
  2. Yazar: SELMAN TETİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN NURİ TORLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Tez, yönetim sistemleri alanında sibernetik bir method olan Staffor Beer' ın yaşayabilen sistem teşhisinin bir uygulmasını ve analizini ele almaktadır. Bu model çalışmalarının bir ürünüdür. Yaşayabilen sistem modeli, yöneticilere, planlama yapanlara, karar verme mekanizmasında yer alanlara, danışmanlara hergün için özellikle karmaşık ihtimalli sistemleri içeren organizasyonel problemlerin tespitinde sibernetik düşüncenin niteleyici değerlendirilmesinde kolaylık sağlayan bir yöntemdir.Yaşayabilen sistem teşhisi organizayonlar ve yöneticiler için faydalı bir model olmasına rağmen Türkiye' de çok az bilinmektedir. Bu nedenle bu modeli Türkiyenin en büyük organizasyonlarından bir olan Türk firmasına uyguladık.Tez tarihsel zemin, felsefe ve methodoloji başlıkları ile Yaşayan sistem teşhisine bir tanımlama vermekte, Türkiye' de geniş ölçekli bir şirket olan Erdemir'in detaylı bir tanımını sağlamakta ve daha sonra Yaşayan sistem modeli Erdemirin satış ve pazarlama bölümüne uygulanmakta. Bu uygulamanın bir sonucu olarak şirketin bu bölümü için bir takım tavsiyeler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis deals with an analysis and application of Stafford Beer?s Viable System Diagnosis which is a cybernetic method in the management systems field. Viable system model is a method that allows everyday manager, planner, decision maker or consultant to pave the way for qualitative appreciation of cybernetic conceptions in the determination of organizational problems, particularly those coming up in complex probabilistic systems.Although viable system diagnosis is a useful model for organizations and managers, it is very little known in Turkey. For this reason we have applied this model to a Turkish company which is one of the biggest organizations in Turkey.The thesis gives an account of Viable System Diagnosis in terms of its historical background, philosophy, principles, and methodology, provides a detailed description of a large scale company, Erdemir in Turkey, and then applies Viable System Model to its Sales and Marketing Department. As a result of this application, some recommendations for the department of the company are offered.