Faaliyet tabanlı maliyetleme ve bir eğitim kurumunda uygulaması
Activity-based costing and its application in an education institution
- Tez No: 239474
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Rekabetin hız kazandığı günümüz piyasasında doğru bilgiye ulaşmak işletmeler için her geçen gün daha fazla öneme sahip olmaktadır. Gün geçtikçe hızla büyüyen ve önemi artan özel eğitim kurumları için de maliyetlerini doğru olarak belirleyebilmek bu nedenlerden dolayı gittikçe önem kazanmaktadır.Bu çalışma, faaliyet tabanlı maliyet yönteminin özel bir eğitim kurumunda maliyetlerinin daha doğru hesaplanabilmesine katkı yapıp yapamayacağını incelemek, amacıyla yapılmıştır. Ankara ilinde faaliyet gösteren özel bir eğitim kurumu model olarak seçilerek faaliyet tabanlı maliyetleme yönteminin uygulanabilirliği ve geleneksel maliyet sistemi ile arasındaki farklar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today?s world in which the rate of competition has been increasing even more, to be able to get access to correct information is becoming ever more important. Thus, it is also becoming more important for the private education institutions, which have been increasingly growing and gaining significance, to be able to determine the costs correctly.This study has been carried out to be able to assess whether to contribute to account the cost more precisely the applicability of activity based cost management in a private education institution. An education institution in Ankara was chosen as a model and the differences between the applicability of management through activity based costing and traditional costing system are provided.