Fiber optik kablo teknolojisi ve Buffer gerilme deneyi
  1. Tez No: 23949
  2. Yazar: İDRİS HAMDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR SAMİ YILBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
-11- ÖZET Fiber optik kablo, sayısal veya anolog haberleşme sinyallerinin iletildiği optik fiberlerden oluşan kablolardır. Optik haberleşme sistemleri, haberleşme sinyallerinin bir noktadan diğerine optik fiberler üzerinden ışık ile taşındığı sistemlerdir. Diğer iletim sistemlerinden farkı enformasyonun ışığa dönüştürüldükten sonra iletilmesi ve iletim ortamı olarak bakır kablo veya radyo-link yerine, ışığı ileten optik fiberlerin kullanılmasıdır. îlk olarak çok modlu fiberler kullanılmış, gelişmelere paralel olarak tek modlu fiberler kullanılmaya başlanmıştır. Bu tezde optik fiber teknolojisi, optik fiber üretimi, fiberin fiziksel, kimyasal ve teknik özellikleri ayrıca bazı ölçüm metodları ve optik kablo dizaynı açıklanmıştır. Buffer tüp içerisine optik fiber doldurma bileşiği ile beraber konulur. Bu koruyucu tüpün içerisindeki optik fiberlerin boyu, bufferin boyundan uzundur. Buffer tüp gerilmeye maruz kaldığında bu fazlalık fiberdeki aşırı gerilme kuvvetlerini kompanze eder. Gerilme ve uzamalar ek zayıflamalara sebep olur. Bu zayıflamaları tesbit etmek için buffer gerilme test cihazı yapıldı ve buff erlerin müsade ettiği maksimum uzamalar tesbit edildi. Test sonuçları ve çıktılar eklendi.
Özet (Çeviri)
-XXX- SUMMARY Fiber optic cables consist of optic fibers that can be transfer digital and analog signals. Optical commincation system transfer the signals from one point to another by light. The main difference with other systems is transforming of information signals to light. In optic fiber cables for transmision medium fiber optics are used instead of capper core or radio-link waves. First multimode fibers are used, than development completed and finally the usage of single mode fibers began. Fiber optic technology, optic fiber production, physical, chemical and tecnical spesif ication of fibers, some measurement metods and optic cable design have been explained in this thesis. Optic fiber are placed to the buffer tube with filling compound (jelly). The lenght of the optic fiber is greater than the buffer tube's lenght. This lenght difference between optic fiber and buffer tube eliminates the excessive strenght forces. Strenght and extentions on the fibers causes to the additional attenuations. Buffer tube tensile strenght test device have been made for detection of this additional attenvations. Maximum extensions have been defined by using this device. Test result and their printers have been added to the end of the thesis.