Osman b. Abdurrahman'ın Kitâbu'n-Nebât'ı (2a-151b varakları arası) (giriş-gramer incelemesi-metin-sözlük-tıpkıbasım)
Osman b. Abdurrahman's Kitâb'un-nebât (pages between pages 2a-151 b) (introduction-grammer analysis-text-dictionary-original text)
- Tez No: 239506
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜMÜŞKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 426
Özet
Hayatın her alanında karşımıza çıkan bitkiler, uyum sistemleri sayesinde her türlü iklim ve bölgesel şartlara rağmen dünyanın her köşesinde varlıklarını sürdürebilmektedirler. Bitkilerin incelenmesiyle canlılar alemini tanımak, günlük hayatta kullanılacak besinleri ve ilaçları belirlemek mümkündür.Çevre şartlarının gittikçe bozulduğu, hayat şartlarının sürekli stres oluşturduğu bir ortamda sağlıklı olmak ve bunu devam ettirebilmek önem kazanmaktadır. Hayvanlar içgüdüsel olarak bitkilerin iyileştirici özelliklerinden faydalanabilirler. İnsanlar da ilk çağlardan beri bitkilerin yararlı ve zararlı niteliklerini deneme yanılma yoluyla keşfetmeye çalışmışlardır.Bitkiler sadece geleneksel ilaçların kaynağı olmayıp aynı zamanda modern ilaç yapımında kullanılan kimyasal bileşenlerin de kaynağıdır. Bunun neticesi olarak, modern tıpta yeni bir dal olan fitoterapi (Yalnız otlarla yapılan tedavi biçimi) uygulama alanına girmiştir.Bitkilerin şekil özelliklerinden ve kullanım alanlarından bahseden eserler kaleme alınmıştır. Çalışmamıza kaynaklık eden Kitâbu'n-Nebât da bir botanik kitabıdır. Eser, Osman b. Abdurrahmân tarafından Kitâbu'n-Nebât adıyla Matthioli'nin Materia Medica'sından tercüme edilmiştir. Eser 1191/1777 yılında tamamlanmıştır. Eser bitkiler ve ağaçlar; onların kullanım alanları, kullanım şekilleri hakkında bilgi vermektedir.Bu çalışmada; eserin Kitâb-ı Evvel ve Kitâb-ı Sâni (2a-151b) bölümleri Latin harflerine transkripsiyonlu bir şekilde çevrilmiş, sözlük hazırlanmış ve metnin gramer özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Thanks to the system of adaptation, herbs that we encounter in every area of life are able to maintain their lives in all places of the world in spite of the different kinds of climactic and regional conditions. Through the analysis of herbs, it is possible to know the world of beings and to decide on food and medicine that can be used in daily life.It is coming into prominence day by day to be healthy and to protect health in a world where environmental conditions are getting worse and worse and living conditions are causing stress. Animals are able to make use of the healing powers of herbs instinctually. Human beings, on the other hand, have tried to discover their beneficial and harmful qualities through the method of trial and error since the ancient times.Herbs are not only the source of the traditional types of medicine but also the source of the chemical components used in the production of medicine. As a result, phytotheraphy (the type of healing only through herbs) has enter the field of application in contemporary medicine as a new branch.There a number of works that mention the stylistic features and the areas of usage of herbs. Kitâbu?n-Nebât that is the source of this study is one of these botanic books. This work is the translation of Kitâbu?n-Nebât, which is completed by Osman b. Abdurrahmân in 1191/1777. The work gives information about herbs and animals; their areas of usage and types of usage.In this study; the parts of Kitâb-ı Evvel and Kitâb-ı Sâni (2a-151b) of this work are translated into Latin characters, a glossary is prepared, and the grammatical features of the text are examined.