Türkiye'nin Avrupa Birliği ile bütünleşme sürecinde Türk işletmelerinin karşılaştıkları yönetim sorunları ve çözüm yolları
  1. Tez No: 64893
  2. Yazar: H. MUSTAFA PAKSOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN ÖZGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
ÖZET Dünyada ortaya çıkan ekonomik, siyasal, sosyo-kültürel ve teknolojik değişmeler ve gelişmeler küreselleşme sürecini hızlandırmıştır. Küreselleşme süreci ile birlikte ülkeler ekonomik çıkarlarını koruyabilmek ve küresel pazarlardan daha fazla gelir elde edebilmek için ekonomik bütünleşmelere yönelmişlerdir. Günümüzde, bu ekonomik bütünleşmelerden en önemlisi Avrupa Birliği'dir. Türkiye'de ekonomik çıkarlarını koruyabilmek ve küresel pazarlara girebilmek için 1960'lı yılların başından itibaren Avrupa Birliği ile bütünleşme sürecine girmiştir. Bu süreçte, 01.01.1996 tarihinden itibaren Türkiye'nin Gümrük Birliği'ne girmesiyle önemli bir aşama sağlanmıştır. Ancak, Avrupa Birliği ile bütünleşme sürecinde, Türkiye'nin makro ve mikro sorunları bulunmaktadır. Mikro sorunların başında, Türk işletmelerinin yönetim sorunları gelmektedir. Bu çalışmada, Türkiye'nin Avrupa Birliği ile bütünleşme sürecinde Türk işletmelerinin karşılaştıkları yönetim sorunlarını tespit etmek ve çözüm önerileri geliştirmek amacıyla uygulamalı bir araştırma yapılmıştır. Bu çerçevede öncelikle, dünya ekonomisindeki gelişmeler ve ekonomik bütünleşmeler, Avrupa Birliği, Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkiler ve Avrupa Birliği'nin Türk ekonomisine etkileri ele alınmıştır. Daha sonra Türk işletmelerinin karşılaştığı temel uluslararası yönetim sorunları belirtilmiş ve bu sorunların çözümüne ilişkin yönetim fonksiyonları hakkında bilgiler verilmiştir. Türkiye'nin Avrupa Birliği ile bütünleşme sürecinde Türk işletmelerinin karşılaştıkları temel uluslararası yönetim sorunları teorik bazda ortaya konulduktan sonra, anket motodu kullanılarak Türk işletmelerinin yönetim sorunları belirlenmeye çalışılmıştır. Anket sonuçları değerlendirildikten sonra, tespit edilen yönetim sorunlarına ilişkin çözüm önerileri ortaya konulmuştur. xn
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Economical, political, socia-cultural, technological changes and developments in the World have accelerated globalization process. With start of globalization process, countries have inclined toward economic integration in order to protect their economic advantages and to obtain more revenues from global market.. Today, the European Union is one of the most important economic integrations resulting from this process. Turkey has started integration process with the European Union since beginning of the 1960s in order to protect its economic advantages and to enter global markets. Turkey joined Custom Union on January 1, 1996. As a result, Turkey has taken an important step. However, there are macro and micro problems of Turkey to integrate with the European Union. The most important of these micro problems is managerial problems that Turkish firms have. To identify problems that Turkish firms will face during Turkey's integration process with the European Union and to provide solutions to these problems, a survey research was undertaken. Within this context, developments in the World economy, economic integrations, the European Union, and relationship between Turkey and the European Union are discussed. After that, the affect of the European Union on Turkish economy. And than main international managerial problems of Turkish firms are dealt with and management functions examined to solve these managerial problems. After theoretically identifying problems that Turkish firms have faced and will face during process of integration with the European Union, the researcher utilized mail questionnaire to determine managerial problems of Turkish firms. After assesing the results of the questionnaire, solutions to these problems are presented. xm