İşgörenlerin demografik özelliklerine göre motivasyon araçları ve denetim odağı değişkeninin incelenmesi
Researching the motivation tools and locus of control variable according to demographic traits of employees
  1. Tez No: 239613
  2. Yazar: GÜLBİN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
İnsanların etkin bir biçimde yönetilmesi düşüncesinden hareket eden organizasyonların önemi her geçen gün artmaktadır. Gücünü işgörenlerinin motivasyonundan, başarı ve verimliliğinden alan organizasyonlar, rekabette üstünlük sağlamaktadırlar. Ancak işgörenleri motive etmek kolay bir iş değildir. Çünkü motivasyonu etkileyen çok sayıda değişken vardır ve motivasyon faktörleri kişiden kişiye değişmektedir.Bu çalışmada; bir organizasyonda en önemli faktörler olarak ele aldığımız işgörenlerin demografik özellikleri, motivasyon araçları ve denetim odağı değişkeni arasında nasıl bir ilişki olduğu incelenmiş, literatürden motivasyon kavramı, kuramları, demografik özellikler ve denetim odağı değişkeni ile ilgili kuramsal bilgilere yer verilmiştir. Kuramsal olarak yapılan bu açıklamalardan sonra anket metodu kullanılarak, İzmir Bölgesi'nden seçilen bir sanayi sitesi ile özel bir banka işgörenlerine yönelik uygulamalı bir araştırma yapılmış, işgörenlerin demografik özellikleri, motivasyon araçları ve denetim odağı değişkeni arasında nasıl bir ilişki olduğu ayrıntılı olarak tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of the organizations having the concept of effectively human management rises rapidly. The organizations which acquire their force from the motivation, achievement and productivity of their employees, provide advantage at competition. However, motivating employees is not a simple job. Because there is too much variable that influence the motivation and motivation factors change according to person.What sort of a relationship between the within this study, demographic traits, motivation tools and locus of control variable of the employees which are considered as the most important factors in an organization have been analysed and the theorical information concerned with motivation concept, theories, demographic traits and locus of control have been presented. Following theoretical presentation, using the survey method, a practical study on an industrial estate and a private bank employees choosen in İzmir region has been accomplished and what sort of a relationship between the demographic traits, motivation tools and locus of control variable of the employees has been investigated particularly.