Tevkifat uygulamasının vergi kayıplarını önlemedeki rolü ve AB ülkeleri ile bir karşılaştırma
The role of the practice of witholding tax in preventing tax losses and a comparison of EU countries with Turkey
- Tez No: 239637
- Danışmanlar: PROF. DR. A. KEMAL ÇELEBİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
Tevkifat yöntemi gelirin elde edilmesi ile vergilendirilmesi arasındaki zamanı en aza indiren vergi tahsil yöntemidir. Verginin tevkifat yoluyla alınması gelirin kaynağında vergilendirilmesini ifade eder.Tevkifat yöntemi zaman içerisinde tahsil yöntemi olmanın yanı sıra bir vergilendirme tekniği olarak da kullanılmaya başlanmıştır. Bu hallerde tevkifata tabi tutulan gelirler dolayısıyla beyanname verilmemekte hatta başka gelirler dolayısıyla beyanname verilse bile bu gelirler beyana dahil edilmemektedir.Tevkifat yöntemi tahsilâtta kolaylık sağlaması, vergi idaresinin işini kolaylaştırması, mükellefleri şekli yükümlülüklerden kurtarması ve vergi kayıplarını önlemesi gibi nedenlerle tercih edilen bir uygulama olmuştur. Bu nedenlerle uygulama alanı yapılan düzenlemeler ile devamlı genişletilmiştir.Küreselleşme sürecinde yaşanan gelişmelere bağlı olarak ülkeler vergilendirme alanında sorun yaşamaktadırlar. Bu süreçte meydana gelen yeni olanaklar mükelleflere vergiden kaçınma veya vergi kaçırma imkanları yaratmaktadır. Bu durum günümüzde hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerin gündeminde önemli bir sorunu teşkil etmektedir. Ülkeler vergi kayıplarıyla mücadele amacıyla aldıkları çeşitli vergi güvenlik önlemlerinin yanı sıra tevkifat uygulamasını da bu amaç doğrultusunda kullanılabilmektedir.Sağladığı bir çok kolaylık nedeniyle günümüzde tevkifat uygulaması Türkiye'deki kadar geniş bir biçimde olmasa da Avrupa Birliği ülkelerinin vergi sistemlerinde de yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Witholding tax is a tax collection method which reduces the time between getting income and taxation. Taking tax through witholding tax means taxation of income in its source.In addition to being used as a collection method witholding tax has also been used as a taxation technique. In such conditions, a tax declaration is not given for incomes that are subject to witholding tax and these incomes are not included even if a tax declaration is made for other incomes.Witholding tax has been a preferred practice because of several reasons such that it expedites collection, makes collection easier for tax bureaux, frees taxpayers from formal responsibilities, and prevents tax loss. Therefore, the practice area of witholding tax has been constantly broadened by regulations.Because of the developments in the globalization process countries face problems in taxation practices. New possibilites that occur in this process creates opportunities for taxpayers to avoid taxes or to evade taxes. This constitutes a significant problem in the agenda of both developed and developing countries. Besides taking different security precautions to struggle against tax losses, countries can also use witholding tax to prevent defrauding tax.Due to its many advantages, the practice of witholding tax is included in the tax systems of European Union countries even though it is not as widely practiced as in Turkey.