Yıllara yaygın inşaat, taahhüt ve onarım işlerinde vergilendirme ve muhasebe işlemleri
Taxation and accounting in construction, contract and restoration services that cover more than one year
- Tez No: 239648
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE NECEF YERELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yatırımlar ülkelerin kalkınmasında temel unsurdur. Ülkelerin belirli sektörlerinde yapılan yatırımlar refah seviyesini ve yaşama kalitesini belirler.Ülkemizin Avrupa Birliği'ne girme yolunda attığı önemli adımlar ile bir çok sektörde gelişmeler gözlenmektedir. İnşaat sektörü de bu gelişmelerden payını almaktadır. İstihdam fırsatlarının yoğun olduğu şehirlere göçlerle birlikte konut gereksiniminde de artışlar gözlenir. Bu gelişmeler ve diğer sektörlerle sıkı bağlantısı nedeniyle inşaat sektörü ülke ekonomisinde çok önemli yer teşkil eder.Vergi Sistemimiz açısından inşaat; özel inşaat ve taahhüt şeklinde inşaattan oluşmaktadır. Taahhüt şeklindeki inşaatlardan yıllara yaygın inşaat, taahhüt ve onarım işleri farklı özelliklere sahip olduğu için özel bir vergileme sistemine tabi tutulur.Çalışmanın ilk bölümü, inşaat, taahhüt ve onarım işlerini, temel kavramları, inşaat taahhütlerinde izlenen süreci, inşaat, taahhüt ve onarım işlerinde teminat kavramını ve bazı yabancı ülkelerdeki inşaat muhasebesi uygulamalarını içerir.İkinci bölümde ise, yıllara yaygın inşaat, taahhüt ve onarım işlerinde işe başlama, işin tamamlanması, vergi kesintisi, katma değer vergisi, damga vergisi, geçici vergi, yıllarına yaygın inşaat, taahhüt ve onarım işlerinde dar mükellefiyet durumu, yurtdışında yapılan inşaat ve onarım işleri, yıllara yaygın inşaat, taahhüt ve onarım işlerinde kar-zarar tespit yöntemleri, direkt giderler, ortak genel giderler ve amortismanlar ve özellik arz eden hesaplar ele alınmaktadır.Son bölümde ise, bir şirketin yapmış olduğu yıllara yaygın inşaat, taahhüt ve onarım işi ile ilgili örnek uygulama sunulmuş, dönemsonunda ortak genel gider ve amortisman dağıtımı ve bu işten elde ettiği kar-zarar tespiti yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Investments are the main element for developing countries. Investing in certain sectors of countries determines the level of comfort and quality of life.With taking important steps on way of European Union, our country has developments in many sectors. Construction sector also gets share from these developments. There are increases in building necessity because of immigrations to the cities that have more employment opportunities.According to our taxation system, construction consists of private construction and contract progress construction. Because they have different features construction, conract and restoration services that cover more than one year are subjected to a private taxation system.The first part of this study consists of construction, contract and restoration services, basic concepts, prosess followed in constuction contracts, surety in construction, contract and restoration services and accounting practices for construction in some foreign countries.In the second part, start date, end date, withholding, value added tax, stamp tax, pre-paid corporate tax, foreign-based taxation, construction and restoration services abroad, determining profit-loss, direct costs, common general overhead, amortization and specific accounts for construction, contract and restoration services is defined.In the final part, a sample of conctruction, contract and restoration services that covers more than one year that the firm committed is presented, at the end of period allocation of common general overhead and amortization and recognition of revenue or loss are made.