Ankara ve çevresinde farklı yaş gruplarında periodontal tedavi gereksiniminin saptanması (CPITN)
  1. Tez No: 23966
  2. Yazar: İ. OĞUZ MENGİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. NEJAT ARPAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
52 ÖZET Bu araştırma; Ankara ve çevresinde yaşayan farklı yaş gruplarından (15- 19, 20-29, 30-44 ve 45-65) bireylerin periodontal sağlık düzeyleri ve tedavi gereksinimleri saptanması amacıyla gerçekleşti. Kırsal ve kentsel kesimde yaşayan her iki sex grubundan 15-19 yaş grubunda 513, 20-29 yaş grubunda 569, 30-44 yaş grubunda 197 ve 45-65 yaş grubunda 261 toplam 1540 birey Dünya Sağlık Örgü tünün önerdiği CPITN indeksi ve özel sondu kullanılarak indeks prensipleri içeri sinde muayene edildi. Ayrıca taranan bireylerin en son diş hekimine gitme tarihleri ve oral hijyen alışkanlıkları formlara kayıt edildi. Belirlenen bu veriler tablo ve grafiklerle gösterilerek yorumlandı. Araştırma sonuçlarına göre, incelenen tüm segmentlerin yaklaşık % 82.4 ünde periodontal hastalığın bulgularına rastlanırken, özellikle ileri yaşlarda ortaya çıkan ve tüm segmentlerin %12 sini oluşturan artmış cep derinliği saptanmıştır. Tüm segmentleri CPITN O olan bireylerin ise incelenen populasyonun sadece % 7 sini oluşturduğu izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
53 SUMMARY This study was carried out with the aim of assessing the periodontal stat us and treatment needs of individuals of different age groups (15 to 19, 20 to 29, 30 to 44 and 45 to 65) living in and around Ankara. A total of 1450 individuals, 513 aged 15 to 19, 569 from 20 to 29, 197 from 30 to 44 and 261 from 45 to 65 were examined within the frame of CPITN criteria and by using the special peri odontal probe suggested by World Health Organisation. Dates of last dental visit and oral hygiene habits for each individual were also recorded. These data were demonstrated by means of tables and graphics. According to the results of these study, 82.4% of all the segments dem onstrated signs of periodontal disease, while, particularly in older age groups, in creased pocket depth which constituted 12 % of all the segments were observed. The individuals demonstrating code O in all the segments, on the other hand, were only 7% of the whole population.