Katılımcı liderlik konusunda bir uygulama: Çaycuma OYKA örneği
A case study about participative leadership: Çaycuma OYKA sample
- Tez No: 239671
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN MURAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Pek çok araştırmacının uzun yıllardır ilgisini çeken konulardan biri olan liderlik, kendisine gösterilen bunca ilgiye ve üzerinde yapılan yüzlerce araştırmaya rağmen, gerek insan davranışlarının kompleks bir yapıda olması, gerekse çok yönlülüğü nedeniyle hala tam anlamıyla açıklanamayan bir kavram olmuştur.Küreselleşme sonucu ortaya çıkan yeni iş koşulları çerçevesinde, işletmelerdeki liderlik anlayışında büyük çapta değişiklikler meydana gelmiştir. Bu bağlamda, liderlerin kendilerine has yönetim tarzları araştırmacılar tarafından belirli kalıplara sokulmaya çalışılmış ve bu konuda bazı ayrımlar yapılmıştır. Yönetim tarzlarına göre liderlik yaklaşımlarından biri olan ve bazı araştırmacılarca en olumlu liderlik tarzı olarak görülen katılımcı (demokratik) liderlik konusu mevcut tezin araştırma bölümüne konu olmuştur.Bu çalışmada; lider, liderlik, liderlik teorileri, katılımcı liderlik ve katılımcı yönetim konuları teorik olarak incelenmiş, çalışmanın son bölümünü oluşturan uygulama bölümünde ise Çaycuma OYKA Kağıt Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş.'de çalışanların katılımcılığına etki eden faktörleri belirlemek ve çalışanların, yöneticilerini katılımcı lider olarak algılayıp algılamadıklarını ortaya koymak amacıyla bir anket çalışmasına yer verilmiştir. Anket çalışmasından elde edilen bulguların istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmesi sonucunda çalışanların katılımcılığını etkileyen faktörler motivasyon ve iletişim, demokratik davranış, örgüt kültürü, yöneticilerin destek ve katkısı, yönetime katılma olarak tespit edilmiştir. Çalışanların, yöneticilerini katılımcı lider olarak algılayıp algılamadıklarına yönelik olarak yapılan araştırma sonucunda; cinsiyet, yaş, öğrenim durumu, çalışılan bölüm, unvan, kurumda çalışma süresi, kurumdaki görev yerinin değiştirilme sıklığı ve kurumda katılınan kurs ve eğitimler değişkenlerinden sadece, çalışanların katılmış oldukları kurs ve eğitim sayılarının değişmesinin, çalışanların, yöneticilerini katılımcı lider olarak algılayıp algılamadıklarına ilişkin görüşler üzerinde anlamlı bir fark olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In spite of being made many researchs on Leadership, what is a subject that has long excited interest among scholars, leadership is not still a concept understood precisely because of complexity and variation of human behaviours.New work conditions are happened because of globalism are created important variatons at the leadership opinion of the companies. Therefore individual administration manners of the leaders are limited in the definite formes by the researchers and are made some classifications at this subject. Participative (democratic) leadership, what is one of the varieties leadership according to administration manners and is accepted best leadership style by some researchers is happened the subject of this thesis.At this study; leader, leadership, leadership theories, participate leadership and participative management subjects were theoretically examined first. Later, in the last chapter of this study has been located a questionnaire study to determine the factors effecting their participant character of the workers in Çaycuma OYKA Paper and Packaking INC and to clear up if the workers perceive as participate leadership their manager. As a result of the evalutaion with the statistical methods of the findings what got the questionnaire results, the factors effecting their participant character of the workers are determined as motivation and communication, democratic manner, the organization culture, the contribution and support of the managers, the participation to the administration. An investigation is realized according to the variabilities above in the subject if the workers perceive as participate leadership their manager: sexsuality, age, the education, the work department, title, the working time, the variation in the duty position, the joined courses and educations. At this investigation is fixed the below result: The variations in the quantities of the course and education what the workers are joined are cause a meaningful differance on the views of the workers in point of if the workers perceive as participate leadership their manager.