Sivil toplum kuruluşlarinin kalkinmaya etkisi: Teorik çerçeve-ampirik bulgular
Effects of non-governmental organisations on development: Theoretical framework-empirical findings
  1. Tez No: 239674
  2. Yazar: GÖKHAN ÖNSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKET TÜYLÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Üçüncü Dünya ülkelerinde var olan azgelişmişlik sorunlarını çözmeyi amaçlayan Modernleşme ve Bağımlılık teorileri, kalkınmada devletin rolünü başat güç olarak kabul etmiştir. Öte yandan bu ülkelerde kalkınmaya ilişkin problemler konusunda yaşanan başarısızlıklar yeni perspektiflerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu perspektiflerden birine konu olan sivil toplum kuruluşları devletlerin yeterince sağlayamadığı eğitim ve sağlık gibi konularda kalkınmaya ilişkin hizmetler sağlamaktadır.Sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerini destekleyen çeşitli görüşlere göre, bu faaliyetler kalkınmaya katkıda bulunmakta, ekonominin ve devlet sisteminin işleyişine pozitif etkiler yapmakta ve sosyal sermaye inşasını sağlamaktadır. Bu faaliyetleri eleştiren görüşlere göre ise, mevcut kuruluşlar bağımsız davranamamakta, kuruluşların faaliyetleri toplumların ihtiyaçlarını karşılayamamakta ve kuruluşlar kalkınma hedefleri dışında farklı motivasyonlara sahip olabilmektedir.Dünyanın birçok ülkesinde çok sayıda sivil toplum kalkınma kuruluşu ulusal ve uluslararası düzeyde faaliyet sürdürmektedir. Bu çalışmada sözkonusu faaliyetlere ilişkin yapılan regresyon analizine göre ekonomik özgürlükler ve sivil toplum kuruluşlarının sayısı kalkınma üzerinde pozitif yönlü bir etki yapmaktadır. Sivil özgürlükler ve kalkınma yardımları ile kalkınma arasında negatif yönlü bir ilişki bulunmaktadır. Öte yandan sivil özgürlükler düzeyi, kalkınma yardımları ve İnsani Gelişme Endeksi seviyesi sivil toplum kuruluşu sayısını olumlu etkilemektedir. Ekonomik özgürlükler düzeyi ile sivil toplum kuruluşu sayısı arasında ise negatif bir ilişki bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Modernization and Dependency theories, which aims to solve existed underdevelopment problems in Third World, regarded the role of the state in development as major force. However, failures about development in these countries lead to new perspectives. Civil society organisations, which is one issue of these new perspectives provide development services like education and health that are poorly provided by states.According to opinions that support activities of civil society organisations; these activities make contribution to development, make positive effects on economy and state and provides social capital construction. However, according to opinions that criticize these practices; existed organisations can not behave independently, activities of these organisations do not cover demands of communities and organisations may have different motivations except development issues.Also, a lot of non-governmental development organisations provide activities in many countries around the world at national and international levels.According to regression analysis, that is about these activities, economic freedoms and number of non-governmental organisations make a positive effect on development. There is a negative relationship between civic freedoms and development aids and Human Development Index level. However, civic freedom level, development aids and Human Development Index level affects number of non-governmental organisations positively. There is a negative relationship between economic freedoms and number of non-governmental organisations.