ARCS motivasyon modeli kullanılarak oluşturulan ders modüllerinin harmanlanmış öğretim uygulamalarındaki öğrenci motivasyonuna etkisinin incelenmesi
The investigation of the effects using course modules designed based on the ARCS motivation theory on students? motivation on blended courses
  1. Tez No: 239675
  2. Yazar: ÖZGÜR MURAT ÇOLAKOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMÜR AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, ARCS Motivasyon Teorisine göre harmanlanmış öğretim içerisinde geliştirilmiş olan ders modüllerine ilişkin öğrencilerin motivasyona ilişkin değerlendirmeleri ile standart öğretim tasarım süreci kullanılarak hazırlanmış harmanlanmış öğretim modüllerini kullanan öğrencilerin motivasyona ilişkin değerlendirmeleri karşılaştırılmıştır.Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği bölümünde üç kredilik Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı dersini alan öğrenciler iki gruba ayrılmıştır. Araştırmacı bir grubu deney, diğer grubu da kontrol grubu olarak rasgele belirlemiştir. Deney ve kontrol gruplarının her birinde yirmi beş öğrenci katılımcı olarak belirlenmiştir. Deney grubuna ARCS Motivasyon Teorisine göre tasarlanan ders modülleri uygulanmıştır. Kontrol grubuna uygulanmak için geliştirilen ders modülleri ise sadece dersin sunumunu içermektedir. Deney ve kontrol grupları her modülü bir haftada tamamlamıştır. Her ders modülünün sonunda deney ve kontrol gruplarından veri toplamak için Doğrulayıcı Faktör Analizi'nce doğrulanmış olan harmanlanmış ders modüllerinde motivasyon düzeyi belirleme aracı kullanılmıştır. Kullanılan veri toplama aracının Cronbach Alpha güvenirlik katsayısı 0.788 olarak bulunmuştur. Araştırma problemlerinin analizinde betimsel analiz ve bağımsız örneklemler için t-testi kullanılmıştır.Veri analizi sonucunda harmanlanmış öğretim ders modüllerinin ARCS Motivasyon Teorisi unsurları kullanılarak tasarlanmasının öğrencilerin ders modüllerini motivasyona yönelik değerlendirmelerini arttırdığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare the students? motivational evaluation of blended course modules developed based on the ARCS Motivation Theory and students? motivational evaluation of blended course modules developed following the standard instructional design procedure.The three-credit Instructional Technology and Material Development course offered at the department of Turkish Language and Literature of the Zonguldak Karaelmas University was divided in two sections. The researcher randomly assigned one section of the course as the experimental the other section of the course as the control group. 25 students were identified in the experimental and control group each as the study participants. The experimental group received instruction that was designed based on the ARCS Motivation Theory. The blended course modules developed for the control group included only the presentation of the course content. The experimental group and the control group completed each module in one-week. Motivation Measure for the Blended Course Instruction instrument, which was confirmed after the Confirmatory Factor Analysis, was used to collect data from the experiment and control groups at the end of the each course module. The Cronbach reliability coefficient alpha for the instrument was 0.788. Descriptive analysis and t-test for independent samples were conducted to investigate research questions.Data analysis revealed that students? evaluation of instructional modules for motivation increased when the instructional modules for blended courses are designed based on the components of the ARCS motivation theory.