Gemiadamlarının stres düzeyleri ve iş doyumları arasındaki ilişki: Bir denizcilik şirketinde uygulama
The relationship between stress level and job satisfaction of seafarers: A research in a maritime company
  1. Tez No: 239711
  2. Yazar: GÖKÇE ÇİÇEK CEYHUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLŞEN GERŞİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, denizcilik sektöründe gemi adı verilen iş yerlerinde görev yapan gemiadamlarının maruz kaldıkları stresin ölçülmesi ve bu stres düzeyi ile gemiadamlarının işlerinden aldıkları doyum arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Çalışmanın birinci bölümünde stres ile ilgili kavramlara, ikinci bölümde ise iş doyumu ile ilgili kavramlara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde denizcilik kavramı ile denizcilik mesleği ve hukuksal boyutlar incelenmiştir. Araştırmanın son bölümü olan dördüncü bölümde ise bir denizcilik şirketinde görev yapan gemiadamlarının stres düzeyleri ve iş doyumları arasındaki ilişkinin belirlenmeye çalışıldığı uygulamaya yer verilmiştir. Gemiadamlarının stres düzeyleri ve iş doyumları arasındaki ilişkinin belirlenebilmesi için oluşturulan anket formları aynı şirkete ait sekiz gemide görev yapan toplam 156 gemiadamına uygulanmıştır. Bu formlardan 127 tanesi değerlendirmeye alınmıştır. Gemilerde görev yapan çalışanların içinde bulundukları çalışma koşulları, karada çalışanların çalışma koşullarına göre belirgin farklılıklar göstermektedir. Bu nedenle gemiadamlarının stres faktörleri ve iş doyumu faktörleri de oldukça farklıdır. Bu çalışmada gemiadamlarının stres düzeyleri ile bu stres düzeyini etkileyen faktörler, demografik özellikler ile ilişkilendirilerek belirlenmeye çalışılmıştır. Diğer yandan gemiadamlarının iş doyumu düzeyleri ve iş doyumu faktörleri de demografik özellikler dikkate alınarak belirlenmeye çalışılmış ve araştırma sonucunda gemiadamlarının stres düzeyleri ile iş doyumları arasında negatif bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Main purpose of this study is to measure relationship between stress level and job satisfaction of seafarers who work on ships in maritime sector. Taking precedence; conceptual principals regarding with stress are reviewed in the first part and conceptual principals regarding with job satisfaction are reviewed in the second part of the study Then after maritime, maritime sector and legal dimensions of maritime sector are analyzed in the third part. The last and the fourth part of the study includes research that named ?the relationships between stress and job satisfaction of seafarers who work in a maritime company?. The questionnaires which were prepared to measure stress level and job satisfaction of seafarers are applied to 156 seafarers who work in eight ships which belong same company. It was resulted that 127 of them is worth to be evaluated. The job conditions of seafarers show explicit differences from the job conditions of shore staff. Hence stress and job satisfaction factors of seafarers are also different. In this study; stress level of seafarers and stress factors are tried to clarify with demographic features. On the other hand, job satisfaction level of seafarers and job satisfaction factors are also tried to review with demographic features and negatif relationship is established between stress level and job satisfaction at the end of the study.