Stres ve örgütsel bağlılık ilişkisi: Gemiadamları üzerine bir araştırma
The relationship of work stress and organizational commitment: A research on seafarers
- Tez No: 667276
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU GÜRDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, yat turizmi sektöründe görev yapan gemiadamlarının örgütsel bağlılık düzeyleri ile iş stresi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışma, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; yat turizmi kavramının ne olduğu ve gemiadamları hakkında genel bilgiler, örgütsel bağlılık kavramı, boyutları, bağlılığı etkileyen faktörler, sınıflandırılması, yaklaşımlar ve örgütsel bağlılığın sonuçları gibi konular ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde; stres kavramının ne olduğu, stres belirtileri, aşamaları, çeşitleri, stres kaynakları ve stresin sonuçları gibi alt başlıkları araştırmanın kavramsal çerçevesini oluşturmaktadır. Araştırmanın üçüncü bölümünde ise söz konusu kavramlar arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla gerçekleştirilen araştırma kısmı yer almaktadır. Örgütsel bağlılık ve stres düzeyini belirlemeye yönelik belirlenen anket formu, Muğla'nın Marmaris ilçesindeki yat işletmelerinde çalışan 390 gemiadamına uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler, SPSS 20.0 (Statistical Package for Social Sciences) programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizi ve yorumlanmasında istatistik yöntemlerinden; güvenilirlik analizi, yüzde, frekans, aritmetik ortalama, standart sapma, varyans analizi, bağımsız t-testi ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Çalışmanın en belirgin sonucu gemiadamlarının örgütsel bağlılıkları ile yaşadıkları stres arasında bir ilişki olmadığıdır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relationship between the organizational commitment levels of seafarers working in the yacht tourism industry and work stress. The study consists of three parts. In the first part; Topics such as what the concept of yacht tourism is and general information about seafarers, the concept of organizational commitment, its dimensions, factors affecting commitment, its classification, approaches and the consequences of organizational commitment are discussed. In the second part of the study; Subtitles such as what the concept of stress is, stress symptoms, stages, types, sources of stress and the consequences of stress constitute the conceptual framework of the research. In the third part of the research, there is the part of the research conducted in order to examine the relationships between these concepts. The questionnaire form determined to determine the organizational commitment and stress level was applied to 390 seafarers working in the yacht enterprises in Marmaris district of Muğla. The data obtained in the study were analyzed with the SPSS 20.0 (Statistical Package for Social Sciences) program. Among the statistical methods in the analysis and interpretation of data; Reliability analysis, percentage, frequency, arithmetic mean, standard deviation, correlation, analysis of variance, independent t-test and correlation analysis were used. The most obvious result of the study is that there is no relationship between seafarers' organizational commitment and the stress they experience.