İmtiyazlı hisse senetleri
Preferred stocks
- Tez No: 239739
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Tasarruf sahiplerinin tasarruflarını anonim şirketlere sermaye olarak getirmelerini özendirmek amacıyla ihraç edilen imtiyazlı hisse senetleri, sahibine anonim şirketin yönetiminde daha fazla söz sahibi olmak, şirket kârından diğer ortaklara nazaran daha büyük pay almak vb. ayrıcalıklar sağlayan menkul kıymetlerdir.Ülke ekonomisine katkısı ve tasarruf sahiplerinin tatmini göz önüne alındığında, ticaret şirketleri arasında en önemli işleve sahip olan anonim şirketlerin yüksek sermaye ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik söz konusu hukuki müesseseye ilişkin Türk Ticaret Kanunu düzenlemelerinin yeterli olmadığı, zira, bu kadar önemli bir hukuki müessesenin mevcut kanunumuzda bulunan birkaç madde ile düzenlenmiş olduğu sonucuna ulaşılmaktadır. Söz konusu boşluklar, konunun önemi ve uygulamada anonim şirket esas sözleşmelerinde imtiyazlara sıkça yer verilmesi nedenleriyle Yargıtay kararları ve doktrindeki görüşler doğrultusunda doldurulmaya çalışılmış olsa da, imtiyazlı hisse senetlerinin, uygulamada karışıklıklara yol açmayacak şekilde kanun koyucu tarafından ayrıntılı bir şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. Türk Ticaret Kanunu Tasarısı'nın imtiyazlı hisse senetlerine ilişkin hükümleri incelendiğinde ise, anılan boşlukların kanun koyucu tarafından doldurulmaya çalışıldığı anlaşılmaktadır.Çalışmanın ilk bölümünde imtiyazlı hisse senetlerinin tarihçesi, hisse senedi ve imtiyaz kavramları; ikinci bölümde ise, imtiyazlı hisse senedi türleri inceleme konusu yapılacaktır. Çalışmanın son bölümünde, imtiyazların korunma yolları incelenmiştir.Anahtar Kelimeler1)Tasarruf2)Anonim Şirket3)Sermaye4)Ekonomi5)Ayrıcalık
Özet (Çeviri)
Preferred Stocks, securities and issued to instigate saving owners to be share holder of joint stock companies, concede some privileges in the management of corporation, share of profit etc.Considering their support to the national economy and content of saving owners, it is concluded that joint stock companies have the most important function between trading corporations. Legal arrangements in Turkish Commercial Code about preferred stocks are irrelevance in point of law despite the importance of this legal institution which fills the need of large capital. Because of the deficiency of legal arrangements and for reasons of importance of the legal institution and scope of application, legal loopholes about the preferred stocks are made disappear by doctrine and Supreme Court of Appeals. Even tough these efforts, legislator has to arrange this legal institution rigorously to prevent complexity in the scope of application. Considering the new legal arrangements in Turkish Commercial Code Draft, it is observed that the legislator is falling over oneself to dispose of these legal loopholes.In the thesis, short history of preferred stocks, concept of privilege and common stocks and protection of preferred stocks will be analyzed.Key Words1)Saving2)Joint Stock Company3)Capital4)Economics5)Privilege