Finansal varlıkları fiyatlama modeli ile arbitraj fiyatlama teorisinin İMKB'de karşılaştırılması
Comparison of capital asset pricing model with arbitrage pricing theory in ISE
- Tez No: 239738
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK USLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Finans teorisindeki fiyatlama modellerinden en önemli iki tanesi Arbitraj Fiyatlama Modeli ile Finansal Varlıkları Fiyatlama Modelidir. Bu çalışmanın temel amacı, söz konusu modellerden hangisinin daha az değişken ile daha fazla açıklayıcılık sunduğunun tespit edilmesi yani modelleri verimlilik açısından karşılaştırmaktır.Bu çalışmada, hisse senedi fiyatlarını etkileyebilecek oniki makroekonomik değişken ile İMKB-100 değişkeni Arbitraj Fiyatlama Modellerinin ve Finansal Varlıkları Fiyatlama Modelinin oluşturulabilmesi için seçilmiştir. Seçilen bu değişkenler ile ilk olarak duyarlılık katsayıları ve beta tahmini denklemleri oluşturulup söz konusu katsayılar hesaplanmıştır. Sonra bu tahmin denklemleri temelinde, Arbitraj Fiyatlama Modelleri ve Finansal Varlıkları Fiyatlama Modeli oluşturulmuştur. Ayrıca bir de faktör analizi ile Arbitraj Fiyatlama Modeli oluşturulup analize dâhil edilmiştir. Son olarak da hesaplanan duyarlılık katsayıları ile beta katsayısı ve bu katsayılar ile oluşturulan modeller çeşitli kriterler bazında model karmaşıklığı ve açıklayıcılık gücü açısından karşılaştırılmıştır. Yapılan analizler ve karşılaştırmalar sonucunda, İMKB için Finansal Varlıkları Fiyatlama Modelinin Arbitraj Fiyatlama Modelinden, daha az değişken sayısı ile daha fazla açıklayıcılık sunduğu ve daha verimli bir model olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the finance theory, there are two important pricing models. These are Arbitrage Pricing Model and Capital Asset Pricing Model. The purpose of this study is to compare these models on the basis of explanatory power and number of variables used and find which model is more efficient.For analysis firstly sensitivity coefficients and beta prediction equations have been created and necessary coefficients have been calculated. After that Arbitrage Pricing Models and Capital Asset Pricing Model have been created based on these coefficients. Also one Arbitrage Pricing Model that has been created with factor analysis included for comparison. Lastly sensitivity coefficients and models that have been created with these coefficients and compared on the basis of model complexity and explanatory power. According to analysis and comparisons, it?s found that Capital Asset Pricing Model have more explanatory power with less variables compared to Arbitrage Pricing Model and this makes Capital Asset Pricing Model more efficient than Arbitrage Pricing Model for İstanbul Stock Exchange (ISE).